4 lutego na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. W mysłowickim Szpitalu walczą z rakiem przez cały rok. I to ekspresowo: czas od pojawienia się pacjenta w szpitalu do rozpoczęcia leczenia to zaledwie około tygodnia!
W 2015 roku Ministerstwo Zdrowia wprowadziło obowiązkowy pakiet onkologiczny. Zgodnie z nim czas między pojawieniem się pacjenta w szpitalu, a rozpoczęciem leczenia nie powinien przekraczać 9 tygodni (od 1 stycznia 2016 roku ten okres został skrócony do 8 tygodni). W mysłowickiej „Dwójce” trwa to około tygodnia.
– W naszym szpitalu praktycznie pozbyliśmy się kolejek. Wszystkie badania wykonujemy jak najszybciej i po siedmiu lub ośmiu dniach od pojawienia się pacjenta, możemy rozpocząć leczenie – mówi Aneta Saługa, Koordynator Leczenie onkologicznego w Szpitalu nr 2 w Mysłowicach.
Pacjent, u którego stwierdzono lub podejrzewa się nowotwór, ma zakładaną Kartę Pacjenta Onkologicznego, nazywaną również „Zieloną Kartą”. Karta jest potrzebna, do wykonania szczegółowych badań.
– Dalsza diagnostyka, taka jak m.in. badanie USG, tomografia komputerowa albo badanie rentgenowskie, pozwala określić stadium choroby oraz to, czy pacjent nie ma przerzutów. Następnie zbiera się Konsylium – tłumaczy koordynator Aneta Saługa.
Konsylium to zespół lekarzy specjalistów oraz Koordynator Leczenia Onkologicznego, którzy omawiają wszystkie przeprowadzone badania i decydują, jak przebiegać będzie leczenie pacjenta.
Ważnym elementem badań onkologicznych jest właśnie funkcja koordynatora. Pacjenci mają z nim stały kontakt telefoniczny. Koordynator ustala terminy kolejnych badań i przypomina o nich pacjentom. To właśnie od Koordynatora Leczenia Onkologicznego pacjenci mogą uzyskać wszelkie informacje na temat procesu ich leczenia.
Szpital nr 2 w Mysłowicach realizuje pakiet onkologiczny w poradniach chirurgii ogólnej, chirurgii urazowo – ortopedycznej, okulistycznej, otolaryngologicznej oraz na oddziałach chirurgii urazowo-ortopedycznej, chirurgii ogólnej i na oddziale okulistycznym.
Światowy Dzień Walki z Rakiem został ustanowiony w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Podpisano wtedy Kartę Paryską – rządy zobowiązały się do stworzenia programów zapobiegających chorobom nowotworowym.
Profilaktyka to podstawa
Nowotwory złośliwe (czyli grupa około 100 schorzeń) są obecnie drugą przyczyną zgonów w Polsce. Jedną z najważniejszych czynności w profilaktyce nowotworowej są regularne badania. Większość nowotworów jest uleczalna, pod warunkiem, że zostaną szybko wykryte. Im guz jest mniejszy, tym są większe szanse na pełne wyleczenie. Lekarze zalecają, aby kobiety w wieku od 25 do 60 lat, przechodziły badania cytologiczne co 3 lata. Mammografia powinna być wykonywana raz na dwa lata u kobiet między 50 a 70 rokiem życia. Kolonoskopie powinno się wykonywać po 50. roku życia, co 10 lat. Jeśli w rodzinie mieliśmy krewnego chorego na raka jelita grubego, to badania powinniśmy rozpocząć 10 lat wcześniej.
Aby zminimalizować szansę zachorowania na nowotwory, należy przestrzegać też kilku zasad:
- rzucenie palenia papierosów
- ograniczenie spożycia alkoholu
- stosować odpowiednią dietę: ograniczyć tłuszcze i słodycze na rzecz warzyw, owoców i ryb.
- nie można również zapominać o ruchu (eksperci zalecają przynajmniej półgodzinny spacer szybkim tempem raz dziennie)
- uważać z opalaniem, jeśli już się opalamy to należy to robić z umiarem, stosując odpowiednie filtry
Czynnikiem, który zwiększa szansę zachorowania na raka jest również stres – o ile to możliwe, spróbujmy go ograniczyć.