Prelekcją Karoliny Jakoweńko „Śladami Żydów z dawnego pogranicza śląsko-zagłębiowskiego” oraz koncertem zespołu Kroke rozpoczęto w Mysłowickim Ośrodku Kultury nowy cykl wydarzeń „Kultury świata”. To propozycja o wymiarze interdyscyplinarnym, w której muzyka przeplata się z tańcem, historią i rozmowami.
– Całe założenie cyklu opiera się na tym, że w dzisiejszych czasach bardzo potrzebna nam jest wiedza o innych kulturach. Bardzo potrzebna nam jest nadal coraz większa tolerancja i wyczucie i wyczulenie na innych, którzy mieszkają obok nas. Dlatego też ten cykl powstał. Zaczęliśmy od takiego dość może niełatwego tematu, bo od kultury żydowskiej – relacjonuje Katarzyna Galus z Mysłowickiego Ośrodka Kultury.
W niecodzienne spotkanie z kulturą żydowską wprowadziła m.in. ciekawa prelekcja Karoliny Jakoweńko, prezeski fundacji Brama Cukermana, która zabrała publiczność w podróż do pamięci dawnego pogranicza oraz historii Żydów polskich i niemieckich.
– Te dwie społeczności były różne. Jedni byli częścią kultury polskiej, drudzy kultury niemieckiej i to dyktowało w dużej mierze o ich życiu, skąd przyjeżdżali, jak na co dzień się zachowywali i jaką tradycję też piastowali i pielęgnowali w swoich domach. Ta niemiecka kultura była bardzo kulturą taką zasymilowaną niemieckich Żydów z niemiecką kulturą. Natomiast Żydzi polscy bardziej żyli w takim sentymencie powrotu do Eretz Yisrael. Byli bardziej religijni. Ja to wszystko uogólniam, ale tak pokrótce można właśnie scharakteryzować te dwa różne światy dawnego pogranicza – wyjaśnia Karolina Jakoweńko, prezeska fundacji Brama Cukermana.
Dopełnieniem wieczoru z kulturą żydowską był koncert zespołu Kroke, którego korzenie wywodzą się z krakowskiego Kazimierza. Jednak, jak podkreślają muzycy, ich twórczość sięga po inspiracje z muzyki etnicznej całego świata.
– Zaczynaliśmy i faktycznie nasze fascynacje rozpoczęły się właśnie na Kazimierzu w Krakowie. Byliśmy bardzo zafascynowani tą kulturą. Bardzo dużo graliśmy muzyki klezmerskiej tradycyjnej, ale jakby to, co robimy i zawsze nam w duszy grało, to coś co o wiele dalej sięga, niż tylko skoncentrowanie się na jednej wyłącznie kulturze. Generalnie w naszej muzyce zawsze przeplata się multikulturowość, wielokulturowość. Nie mamy ograniczeń, jeśli chodzi o style muzyczne i gatunki – mówi Tomasz Lato z zespołu Kroke.
Spotkanie z kulturą żydowską było pierwszym w ramach cyklu „Kultury świata”. W najbliższych miesiącach w Mysłowickim Ośrodku Kultury będzie okazja spotkać się z bogactwem kultury hiszpańskiej oraz hinduskiej.
Zdjęcia: Alicja Niedballa