Czas błogiego odpoczynku dobiegł końca. Uczniowie po dwutygodniowej przerwie wrócili do szkół – miejmy nadzieję – pełni energii do dalszej nauki. Jak przebiegła akcja „Ferii w mieście”? Z jakich atrakcji korzystały dzieci i młodzież z Mysłowic ? Na zakończenie ferii przygotowaliśmy podsumowanie z przebiegu zajęć.
Głównym celem akcji „Ferie w mieście” było wyeliminowanie nudy i zagospodarowanie wolnego czasu dzieciom i młodzieży, która na czas ferii zimowych pozostała w mieście. Liczne atrakcje spowodowały, że kto tylko chciał. Nie nudził się w domu.

Podczas minionych dwóch tygodni jednostki miejskie na terenie całego miasta organizowały liczne zabawy, konkursy, zawody sportowe oraz spotkania z kulturą i sztuką. Plan akcji został przygotowany tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie i dopasować do kręgu swoich zainteresowań.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji:
Na dzieci i młodzież w MOSiRze czekały liczne atrakcje: zajęcia na basenie, lekkoatletyka, tenis stołowy, zajęcia taneczne, turnieje piłki nożnej oraz wyjazd do aquaparku. Miejski ośrodek przygotował także atrakcje dla pań, które przez dwa tygodnie ferii mogły wziąć udział w bezpłatnych zajęciach z cyklu „Dbamy o Damy”. W ich ramach ćwiczyły fitness, pilatess oraz tańczyły latino solo. Co warto podkreślić – wszystkie zajęcia w trakcie zimowej przerwy były bezpłatne. Zajęcia na MOSiRze cieszły się tak dużą popularnością, że dyrekcja zadecydowała o wyznaczeniu dodatkowych godzin zajęć.

Mysłowicki Ośrodek Kultury:
Moc atrakcji czekała także na uczestników zajęć, które odbywały się we wszystkich filiach Mysłowickiego Ośrodka Kultury. Na dzieci od poniedziałku do piątku czekały różnorodne warsztaty. Zajęcia w poszczególnych filiach były podobne, jednak w każdym miejscu znaleźliśmy coś wyjątkowego. Przykładowo w centrali przy ulicy Grunwaldzkiej w każdą środę odbywały się bezpłatne seanse filmowe dla wszystkich dzieci. W Brzęczkowicach dzieci uczyły się jak zrobić modną biżuterię z filcu, a w Janowie dowiedziały się jak sklejać modele samolotów. Za to w Dziećkowicach zostały zabrane do stadniny koni, a w Wesołej uczestniczyły w zajęciach kulinarnych.

Miejska Biblioteka Publiczna:
Bezpłatne zajęcia dla małych czytelników przygotowała także Miejska Biblioteka Publiczna. W poszczególnych filiach odbywały się zajęcia dla dzieci, takie jak karnawał w bibliotece, warsztaty plastyczne, spotkania z twórczością pisarzy oraz przedstawienia teatralne.

Młodzieżowy Dom Kultury:
Młodzieżowy Dom Kultury w Mysłowicach przez cały okres trwania ferii prowadził wiele ciekawych i różnorodnych zajęć rekreacyjnych dla ponad 50 dzieci z terenu naszego miasta.
Podczas codziennych spotkań w godz. od 9:00 do 13:00 uczestnicy mieli okazję brać udział w zajęciach z tenisa stołowego, muzycznych, modelarskich, komputerowych, tanecznych, plastycznych i filmowych. Udział w zajęciach prowadzonych przez wykwalifikowanych nauczycieli MDK był dla dzieci całkowicie bezpłatny, podobnie jak codziennie podawane drugie śniadanie.

Muzeum Miasta Mysłowice:
Interesujące zajęcia czekały na dzieci także w Muzeum Miasta Mysłowice. Zaproszenie przyjęły dzieci z parafialnych świetlic Św. Fausytyny z Piasku, z parafii MBB w Brzęczkowicach, z MOK i Stowarzyszenia “Skarbek”. Ciekawa pogadanka, pokazy, własne zajęcia dzieci – były znakomitym przykładem ciekawie realizowanej edukacji historycznej. Prowadzący zajęcia z firmy “Kalander” – mimo chłodu – nie pozwolili dzieciom się nudzić ani zmarznąć. Dzieci poznały tajniki zawodów: zecera, drukarza, ilustratora. Ewolucję druku od czasów starożytnych Chin, przez średniowieczną Europę po dzień dzisiejszy.