fot. archiwum Miasta Mysłowice

Mysłowicki magistrat przygotowuje się do realizacji filmu historycznego o tymczasowym więzieniu policyjnym zwanym Rosengarten, które następnie zostało przekształcone przez komunistów w obóz pracy. W związku z planowaną produkcją poszukiwani są świadkowie tych tragicznych wydarzeń.

W czasie II wojny światowej Niemcy stworzyli na Promenadzie tymczasowe więzienie policyjne, które potocznie nazywano Rosengarten. Nazwa najprawdopodobniej wzięła się od kołowrotu nabitego gwoździami, którym torturowano więźniów. Plamy krwi rozlewające się na ścianach przypominały ogród róż. Krótko po wojnie komuniści przekształcili to miejsce w obóz pracy.

Ktokolwiek, kto pamięta tamte wydarzenia lub zna historie rodzinne, proszony jest o kontakt pod adresami: historia.zapomniana.oficjalny@gmail.com lub portal@myslowice.pl. Więcej informacji na temat filmu już wkrótce.

Planowany film będzie drugą produkcją poświęconą tym tragicznym wydarzeniom. Przypomnijmy, że w 2020 roku Muzeum Miasta Mysłowice zrealizowało etiudę „Rosengarten” autorstwa mysłowiczan Piotra Wróbla i Jarosława Telengi.