Nareszcie są. Wyczekiwane chyba przez wszystkich uczniów ferie rozpoczynają się w województwie śląskim 11 lutego. Z tej okazji 5 lutego w Parku Słupna odbyły się m.in. pokazy ratownictwa lodowego.

Duże zainteresowanie wzbudził pokaz zasad zachowania się w przypadku, gdy jesteśmy świadkiem zdarzenia, kiedy pod kimś załamie się lód.

– Oprócz takich zamarzniętych akwenów, na których niektórzy chcą się bawić, są bezpieczniejsze lodowiska. Mamy wspaniałe miejskie lodowisko, gdzie dzieci mogą przyjść w czasie ferii – mówi mł. bryg. Wojciech Chojnowski, rzecznik prasowy mysłowickiej komendy straży pożarnej.

Gdy jednak przez nierozwagę dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, bezzwłocznie należy zadzwonić po pomoc.

– Najważniejsze jest jak najszybciej zadzwonić na numer alarmowy 112 albo do nas, do straży pożarnej, i poinformować, gdzie jesteśmy, co się dzieje, żeby jak najszybciej powiadomić te służby, bo czas jest najważniejszy dla zdrowia i życia ludzi – dodaje Chojnowski.

Od początku stycznia profilaktyczne spotkania z dziećmi i młodzieżą w szkołach i przedszkolach pod kątem bezpiecznych ferii prowadzą także policjanci.

– Żeby te śnieżki nie zawierały w sobie elementów niebezpiecznych, kamieni, przedmiotów ostrych. Takimi przedmiotami możemy łatwo zrobić krzywdę. Uczulamy na rzucanie śniegiem w jeżdżące samochody, to może prowadzić do poważnych w skutkach zdarzeń drogowych. Podczas zjeżdżania z górek na sankach wybierajmy miejsca, które są bezpieczne – mówi Damian Sokołowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach.

O swoich wrażeniach opowiadały także obecne na pokazie dzieci.

– Nauczyłam się tego, że strażacy, jak wchodzą na lód, to muszą się czołgać. My nie możemy, musimy zadzwonić po pomoc – mówi Julia Walczak, jedna z uczestniczek pokazu.

Pokazy zorganizowała Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Miejska Policji w Mysłowicach oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Wszystkim dzieciom i oczywiście rodzicom życzymy udanego i bezpiecznego zimowego odpoczynku!

tekst: Bogumił Stoksik