Należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami podczas intensywnych opadów śniegu właściciele budynków są zobligowani do odśnieżania dachów. Warto zauważyć, że konieczność ta nie spoczywa tylko na mieszkańcach domów jednorodzinnych, ale przede wszystkim na najemcach budynków o większej powierzchni.

– Obowiązek odśnieżania dachów, szczególnie wielkogabarytowych, ponieważ na domach jednorodzinnych dach wytrzymuje spokojnie ciężar tego śniegu. Natomiast na budynkach wielkogabarytowych, jak supermarkety, hale, obowiązek spoczywa na administratorze takiego budynku bądź właścicielu – przypomina Dawid Skutela, komendant Straży Miejskiej w Mysłowicach.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa również apeluje do właścicieli i zarządców nieruchomości o wykonywanie obowiązków w związku z nieustającymi opadami śniegu. Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty tymczasowe, wykorzystywane przy szpitalach i przychodniach dla chorych na COVID-19, oraz budynki wielkopowierzchniowe, w tym hipermarkety, hale targowe, sportowe czy magazyny.

Mieszkańcy mniejszych posesji powinni zwracać uwagę także na inne zagrożenia wynikające z ujemnej temperatury. Sople, które powstają w wyniku stale zachodzącego procesu topnienia lodu i zamarzania, są zjawiskiem nie do uniknięcia.

– Jeśli chodzi o zabudowę jednorodzinną i spółdzielczą, to tutaj problemem stają się sople. Jeżeli śnieg, na przykład ogrzany jest słońcem, w ciągu dnia zaczyna topnieć, a później zamarza w nocy, to robią się zwisy śnieżne i sople. Zbijanie takich sopli należy do administratora budynku i oczywiście, jeżeli takie sople będą wisiały gdzieś na budynku, to administrator może zostać ukarany mandatem karnym. Mandat karny to jest wysokość 500 złotych – podkreśla komendant straży miejskiej.

Obciążenie dachu warstwą śniegu to zagrożenie utraty zdrowia lub nawet życia ludzi znajdujących się w budynku, dlatego tak istotne jest przestrzeganie restrykcji, nie tylko w celu uniknięcia kary finansowej, ale przede wszystkim w trosce o siebie i innych.

Tekst: Kamila Szymańska