Wystartowały tegoroczne szczepienia przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka finansowane przez Ministerstwo Zdrowia. Zaszczepić mogą się nastolatkowie w wieku od 11. do 14. roku życia, ale nie tylko. W Mysłowicach mieszkańcy mogą skorzystać ze szczepień w trzech placówkach.
Podobnie jak w ubiegłym roku, w 2024 również możliwe będzie skorzystanie z darmowych szczepień przeciw wirusowi HPV. Program dotyczy dziewcząt i chłopców w wieku od 11 do 14 lat. Darmowo zaszczepić się mogą także dzieci w wieku od 9 do 11 oraz od 14 do 17 lat, jednak w tym przypadku konieczne jest wcześniejsze uzyskanie wystawionej przez lekarza e-recepty na 2-walentny Cervarix. Następnie rodzic udaje się do apteki, gdzie nabywa szczepionkę. W późniejszym etapie wszystko wygląda tak, jak w podstawowym wariancie – rodzic umawia dziecko na szczepienie. Może to zrobić na trzy sposoby: poprzez Internetowe Konto Pacjenta, poprzez infolinię lub osobiście w wybranej przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
W tym roku w Mysłowicach szczepienia odbywają się w trzech miejscach:
- w Poradni Lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej przy ul. ks. kard. Augusta Hlonda 6,
- w Przychodni Brackiej na Chopina przy ul. Fryderyka Chopina 54,
- w Przychodni Brackiej na Wesołej przy ul. Edmunda Osmańczyka 4.
Szczepienia przeciwko wirusowi HPV pozwalają zapobiec zachorowaniu na nowotwory i choroby, takie jak m.in. nowotwór szyjki macicy czy brodawki narządów płciowych. Do zakażenia najczęściej dochodzi podczas kontaktów seksualnych. Zalecane jest dokonanie szczepienia w wieku 12-13 lat, ponieważ wtedy występuje lepsza odpowiedź organizmu na szczepienie niż w starszych grupach wiekowych. Podawana jest wtedy także mniejsza liczba dawek szczepionki. Osobie biorącej udział w powszechnym programie bezpłatnych szczepień podawane są dwie dawki szczepionki, pomiędzy którymi następuje okres przerwy od 6 do 12 miesięcy.
Więcej informacji na temat szczepień przeciwko HPV znajdziesz na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia oraz tutaj.
Tekst: Karolina Migas