W urzędzie miasta ogłoszony został przetarg na zaprojektowanie, wykonanie i świadczenie usługi kompleksowego systemu monitoringu. Pierwsze kamery pojawią się w 28 lokalizacjach na terenie miasta. Zainteresowani przedsiębiorcy swoje oferty mogą składać w magistracie do 22 marca.

Ogłoszony przez magistrat przetarg określa wszystkie wymogi, jakie muszą być zrealizowane, by monitoring mógł funkcjonować. Przy wyborze oferty kluczowa nie będzie cena, a jakość świadczonych usług.

Wdrożenie inteligentnego monitoringu w Mysłowicach będzie składało się z licznych elementów. Przedsiębiorca realizujący zamówienie będzie zobowiązany zapewnić niezbędną infrastrukturę sprzętową, m.in. kamery, wyposażenie centrum monitoringu, komputery, czy serwery. Będzie także zobowiązany do prawidłowego archiwizowania danych oraz prowadzenia prawidłowego serwisu i naprawy urządzeń. Przygotowany przez niego system ma być tak przygotowany, by była możliwość jego rozbudowy o dodatkowe kamery.

[irp posts=”23005″ name=”Gdzie pojawią się kamery monitoringu?”]

Monitoring, jaki zostanie wprowadzony w Mysłowicach, ma być tzw. monitoringiem inteligentnym, czyli takim, który wykrywa niebezpieczne zdarzenia nawet w czasie rzeczywistym.

– Monitoring, jaki chcemy wprowadzić w Mysłowicach będzie posiadał możliwość wyłowienia niebezpiecznych zdarzeń w czasie rzeczywistym. W danej sekundzie je wyłapie, by szybko przekazać do centrum kierowania, a stamtąd trafią do odpowiednich służb. Jeśli będzie to np. pożar – od razu zostanie powiadomiona straż pożarna – zapowiadał przy ogłoszeniu planów jego wdrożenia prezydent Edward Lasok

Dlatego ważnym elementem będzie uruchomienie usługi informatycznej dotyczącej inteligentnej analizy zdarzeń rejestrowanych przez monitoring wraz ze dedykowanym systemem, za sprawa którego informacja od razu trafi do odpowiednich służb, takich jak straż miejska czy policja. To także w komendach straży miejskiej i policji będą znajdowały się stanowiska zewnętrzne monitoringu.

Wybrany w przetargu wykonawca będzie miał miesiąc od momentu podpisania umowy na przygotowanie dokumentacji technicznej. Po jej akceptacji przez magistrat ruszy budowa miejskiej sieci monitoringu, która ma potrwać pół roku.