Od godziny 10:00 15 lutego do północy 16 lutego za okazaniem dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu potwierdzającego tożsamość będzie można jeździć pociągami Kolei Śląskich bezpłatnie. Ma to związek z ogłoszonym alarmem smogowym.
Z takiej możliwości można skorzystać we wszystkich pociągach i na wszystkich liniach (wyłączając przygraniczny odcinek Chałupki – Bohumin). Podczas kontroli biletów wystarczy okazać ważny dowód rejestracyjny wydany na swoje imię i nazwisko oraz dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (np. prawo jazdy, dowód osobisty). Na podstawie tych dokumentów, poza właścicielem dowodu rejestracyjnego, podróż mogą odbyć dodatkowo 2 osoby towarzyszące.
Zdaniem ekspertów na zły stan powietrza wpływają przede wszystkim nieekologiczne piece i spalanie materiałów opałowych złej jakości. Emisja spalin samochodowych również ma jednak niemałe znaczenie. Eksperci oceniają udział transportu samochodowego w miastach na od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent.















![Pijany kierowca stwarzał zagrożenie na A4. Miał prawie 2,6 promila alkoholu [fot. archiwum ITVM]](https://itvm.pl/wp-content/uploads/2025/02/policja-218x150.jpg)












