Choć jedną z dwóch pewnych rzeczy w życiu są podatki, to ich rozliczanie, jak się okazuje, już niekoniecznie. W tym roku zrobi to za nas urząd skarbowy.
„Proste, przejrzyste i przyjazne” – to przymiotniki, które nie kojarzą się z podatkami, ale minister finansów Teresa Czerwińska zapewnia, że takie właśnie będą nasze kontakty z fiskusem.
Od 1 stycznia 2019 r. PIT-37 i PIT-38 przygotuje za nas Krajowa Administracja Skarbowa. Na pozostałych nadal ciąży obowiązek rozliczenia się z fiskusem.
– Nasze systemy informatyczne są już na tyle zaawansowane i wyposażone w odpowiednie dane, że możemy zaproponować zupełnie nowe podejście do rozliczeń podatkowych – mówiła w tej sprawie minister Czerwińska.
Co musi zrobić podatnik? Niewiele. Zajrzeć na stronę www.podatki.gov.pl między 15 lutego a 30 kwietnia. Za pomocą usługi Twój e-PIT można tam zapoznać się ze swoim zeznaniem podatkowym. Do zalogowania potrzebny będzie PESEL (lub NIP i data urodzenia), kwota przychodu z deklaracji za 2017 r. oraz kwota przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za 2018 r. Można też użyć profilu zaufanego ePUAP.
– Dlaczego warto? Bo przede wszystkim jest to łatwe. Nie trzeba przychodzić do urzędu skarbowego, a jeśli wystąpi nadpłata, to zwrot pojawi się szybciej niż w przypadku papierowego zeznania, bo do 45 dni. Osoby, które nie potrafią w wystarczającym stopniu korzystać z komputera lub go nie posiadają, mogą przyjść do urzędu skarbowego. Są przygotowane dwa stanowiska do obsługi e-PIT-ów. Trzeba mieć ze sobą dane autoryzujące lub posiadać profil zaufany. Można usiąść przy komputerze i podając niezbędne dane, zobaczyć swój PIT. W razie potrzeby nasi pracownicy pomogą, podpowiedzą, gdzie należy kliknąć, aby zmodyfikować dane. W kilku prostych krokach pobiera się urzędowe poświadczenie odbioru (UPO) – informuje Joanna Zobek, kierownik referatu w Urzędzie Skarbowym w Mysłowicach.
Jeżeli wszystkie dane się zgadzają, wystarczy zaakceptować zeznanie jednym kliknięciem. Nieaktualne informacje można zmodyfikować albo przygotować swoje zeznanie od nowa. Natomiast jeśli podatnik nie zaloguje się do usługi e-PIT oraz nie rozliczy się samodzielnie, przygotowane przez urząd zeznanie po 30 kwietnia zostanie uznane za zaakceptowane.
A co z 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego? Będzie można wybrać z listy dowolny numer KRS, jeśli robi się to po raz pierwszy, lub zmienić organizację, którą wybraliśmy w ubiegłym roku.
– Ciągle mamy bardzo dużo zeznań papierowych. Podatnicy muszą się jeszcze przyzwyczaić do nowej usługi, ale zdecydowanie warto. Nie trzeba już siadać przy kalkulatorze, z broszurką do zeznania i liczyć podatku. Od razu po zalogowaniu wyświetla się kwota nadpłaty lub do zapłaty. Jeśli ktoś nie ma dodatkowej ulgi, np. rehabilitacyjnej czy darowizny, nie musi już nic robić. Może wysłać zeznanie w wersji przygotowanej przez urząd. Oczywiście PIT można też złożyć papierowo w urzędzie, ale obsługa takiego zeznania jest inna i termin zwrotu w tym przypadku to 90 dni – dodaje Joanna Zobek.
Szczegółowe instrukcje dostępne są na www.podatki.gov.pl.
tekst: Bogumił Stoksik