Zgodnie z decyzją Sejmu, polski system oświaty powraca do ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum. W jaki sposób z siatki mysłowickich szkół znikną gimnazja, jak od września przeorganizowana zostanie oświata w mieście? Wymuszone przez reformę zmiany zostały przyjęte podczas sesji nadzwyczajnej przez mysłowickich radnych.

Wprowadzona przez Sejm reforma wymaga od samorządów dostosowania się do jej wymogów. Przekształcenie siatki wszystkich funkcjonujących w mieście szkół nie jest zadaniem łatwym. Urzędnicy wydziału edukacji starali się tak przygotować propozycje koniecznych zmian, by były one najkorzystniejsze przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Podczas nadzwyczajnej sesji rada miasta przyjęła dwie uchwały, na mocy których od września 2017 roku w Mysłowicach będą funkcjonować ośmioletnie szkoły podstawowe.

Rewolucji nie będzie w zespołach szkolno-przedszkolnych nr 1, 2, 3 i 4. W ramach każdej z tych placówek nadal będą funkcjonować, choć już w trybie ośmioletnim, odpowiednio Szkoła Podstawowa nr 6, Szkoła Podstawowa nr 12, Szkoła Podstawowa nr 11 oraz Szkoła Podstawowa nr 17. Zmiany polegające jedynie na wydłużeniu okresu nauki, zajdą w: Szkole Podstawowej nr 1 Szkole Podstawowej nr 2 Szkole Podstawowej nr 3, Szkole Podstawowej nr 5, Szkole Podstawowej nr 9 oraz Szkole Podstawowej nr 14.

Zobacz zmiany w edukacji

Zgodnie z przyjętymi zmianami, szkoły podstawowe opatrzone numerami 15 i 16 mają funkcjonować w dwóch budynkach. W Przypadku Szkoły Podstawowej nr 15 będą to obiekty przy Piastów Śląskich 8 oraz Dzierżonia 26. W budynku przy ulicy Piastów Śląskich nauki pobierać będą dzieci młodsze, a w budynku po gimnazjum – dzieci starsze. Szkoła Podstawowa nr 16 także ma zająć dwa budynki – przy Kosztowskiej 46 (dzieci młodsze) oraz Chromika 3 (starsze klasy). Dlaczego taki podział? Jest to związane z warunkami, jakie panują w szkołach – w obecnych podstawówkach znajdują się klasy przystosowane do potrzeb dzieci wczesnoszkolnych – znajdują się tam m.in. mniejsze biurka z krzesełkami oraz dywaniki do zabawy. Natomiast w budynkach obecnych gimnazjów znajdują się przedmiotowe pracownie (chemiczne, fizyczne, biologiczne geograficzne), dostosowane do prowadzenia lekcji dla starszych uczniów.

Podobnie jest w przypadku Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Szkoły Podstawowej nr 1. Obecne obwody tych szkół są szersze, niż te, które będą po przyjętych przez radnych zmianach. Utworzenie nowej szkoły podstawowej w dzielnicy Bończyk, która opatrzona będzie numerem 4 spowoduje, że na rzecz tej nowej placówki zmniejsza się obwody SP1 i SP3 – tym samym mniej dzieci na poszczególnych rocznikach będzie uczęszczać do tych szkół, niż ma to sytuację obecnie. By uniknąć problemu przepełnienia placówek tuż po wprowadzeniu zmian, urzędnicy planowali, by młodsze dzieci pozostały w murach placówek przy ulicach 1000-lecia Państwa Polskiego oraz przy Wielkiej Skotnicy, a starsze dzieci kontynuowały naukę w nowej Szkole Podstawowej nr 4. Takie rozwiązanie ma obowiązywać jedynie przejściowo.

Nowa Szkoła Podstawowa nr 4 powstanie w obecnym Gimnazjum nr 1 przy ulicy Wielkiej Skotnicy – kilkanaście lat temu w murach tego budynku funkcjonowała już szkoła podstawowa, nosiła wtedy numer 24. Przestronny budynek już posiada dobrze wyposażone pracownie, w których uczniowie klas siódmych i ósmych SP 1 i SP3 będą mogli korzystać np. z mikroskopów podczas lekcji biologii, czy robić doświadczenia podczas chemii i fizyki. Jednak propozycja przeniesienia starszych dzieci do innego budynku spotkała się z oporem rodziców SP3. Jak obiecał wiceprezydent Grzegorz Brzoska podczas spotkania z rodzicami, to oni podejmą ostateczną decyzję. Jednak pozostawienie starszych dzieci w janowskiej podstawówce, która nie jest dużym obiektem, przy wprowadzeniu szkoły ośmioletniej, będzie wiązało się z koniecznością nauczania w trybie zmianowym.

Przyjęte przez mysłowickich samorządowców zmiany muszą ulec ocenie kuratora oświaty. To on ostatecznie stwierdzi, czy zaproponowane rozwiązania będą mogły wejść w życie.

fot.mat.TwojeMysłowice