Zebrali sugestie od mieszkańców, zweryfikowali je i wypowiedzieli wojnę bohomazom na ulicach. Zakład Oczyszczania Miasta Mysłowice rozpoczął pilotażową akcję usuwania z miejskich murów bazgrołów i wulgaryzmów.

– Zdecydowanie to jest walka. Na kilkadziesiąt zgłoszeń, które otrzymaliśmy od mieszkańców, wybraliśmy ok. 20, które znajdują się przede wszystkim na terenach miejskich, do których my mamy dostęp i możemy realizować takie zadania – informuje Marcin Podsiadło, prezes Zakładu Oczyszczania Miasta Mysłowice.

W środę 19 lutego pracownicy ZOMM-u wzięli w dłonie ścierki, szczotki oraz specjalistyczne preparaty. Na pierwszy ogień poszedł budynek przy ul. Katowickiej 18. A co o wulgaryzmach na murach i akcji ich czyszczenia myślą mysłowiczanie?

– Bardzo przeszkadzają, źle reprezentują miasto. Napisy są wulgarne czy ruchów sportowych, uważam, że to szpeci, nieładnie wygląda i należy to usuwać – mówi Sylwia Morydz-Mozler.

– Na pewno znajdą się osoby, które będą nadal robiły tzw. brzydkie graffiti, bo tego nie można inaczej nazwać, ale ważne jest, że są takie akcje i myślę, że inni ludzie, którzy przechodzą, też zaczną zwracać na to uwagę – dodaje Agnieszka Solecka.

Jeżeli ciężka praca ZOMM-u nie zrobi na wandalach wrażenia, instytucja ma jeszcze jeden pomysł, jak zasłonić oszpecone napisami mury i poprawić estetykę miasta.

– Nauczeni doświadczeniami z poprzedniego 2019 r., kiedy obchodziliśmy rocznicę wybuchu pierwszego powstania śląskiego i z okazji właśnie tej rocznicy powstał mural na ul. Bytomskiej, chcielibyśmy, żeby takie murale powstawały. Przez właściwie ponad pół roku ten mural nie został naruszony, nie został zniszczony. Mamy taką nadzieję, że samo czyszczenie ścian to jest jedna rzecz, ale powstawanie murali to jest druga rzecz, która spowoduje: raz – poprawę estetyki miasta, a dwa – to, że ta estetyka nie będzie niszczona – tłumaczy Podsiadło.

Pilotażowa akcja ZOMM-u trwa. Gdy wszystkich 20 punktów na mapie Mysłowic zostanie wyczyszczonych, dowiemy się, ile to kosztowało i jakie są szanse, by walka z bazgrołami przeniosła się w kolejne miejsca.