fot. YT GIG

Inspektorzy Głównego Instytutu Górnictwa wyruszą w Mysłowice aby sprawdzić czym oddychają mieszkańcy. W tym celu użyją  drona z zainstalowanymi laserowymi miernikami stężenia pyłów zawieszonych i tlenku węgla. Wyniki ich badań posłużą do opracowania mapy zanieczyszczeń powietrza miasta. Pierwszy z patroli zagości w Mysłowicach w środę 21 lutego.

Eko Patrol przeprowadzi badania powietrza w Mysłowicach za sprawą umowy, jaką magistrat podpisał z Głównym Instytutem Górnictwa.

Pierwszy z patroli pojawi się w mieście w środę. Badania zostaną przeprowadzone rano w godzinach od 6:00 do 10:00 oraz wieczorem od 17:00 do 22:00.

– Do końca marca będzie opracowana mapa zanieczyszczeń powietrza gminy Mysłowice. Na wstępie badania emisyjne będą prowadzone mobilnie za pomocą samochodu elektrycznego. Następnie przy pomocy drona zostaną zidentyfikowane największe źródła zanieczyszczeń. Każda dzielnica będzie badana rano i wieczorem dla celów porównawczych – informuje Danuta Niemiec z biura prasowego mysłowickiego magistratu

Samochód GIG-u wyposażony jest w czujnik, który bada stężenie smogu. Po przeprowadzeniu wszystkich badań powstanie specjalna mapa. Jej opracowanie pozwoli także ustalić, w jakich częściach miasta konieczne są zajęcia edukacyjne dla mieszkańców.

– Badania wyznaczą teren najbardziej zanieczyszczony, gdzie będzie potem prowadzona akcja edukacyjna dla mieszkańców i dalsze działania – dodaje Danuta Niemiec

 

Jak działa mobilne laboratorium? Zobaczcie: