Dokładnie w Dniu Myśli Braterskiej, który przypada na 22 lutego, mysłowicki oddział Związku Harcerstwa Polskiego oficjalnie rozpoczął całoroczne obchody swojego 100-lecia. Z tej okazji w Muzeum Miasta Mysłowice odbyła się debata o przeszłości i przyszłości harcerstwa.

Mimo zmieniających się realiów na przestrzeni dekad, nie zmieniło się najważniejsze – ideały i misja.

– Chcemy pokazać, że pomimo jak dużo się zmieniło we współczesnym i wtedy dawnym świecie, to mimo tego harcerstwo zostało takie samo. Zmieniły nam się realia, zmieniły nam się wytyczne, zmieniła się nasza codzienność. Nawet na przestrzeni kilku ostatnich lat, kiedy doświadczyły nas różne sytuacje życiowe, różne sytuacje na świecie. Bardzo zmieniała się nasza codzienność i ta codzienność wpływała na to, jak nasze działania musiały być przeprowadzone – wyjaśnia pwd. Anna Wylęgała, komendantka Hufca ZHP Mysłowice.

Jak przyznaje hm. Danuta Pardon, była komendantka hufca w latach 70., w przeszłości harcerstwo kształtowało się zupełnie inaczej niż obecnie. Przede wszystkim harcerze mieli wówczas znacznie większą niż dzisiaj reprezentację.

– W latach 70., kiedy ja byłam komendantem hufca, priorytetem było, aby w każdej szkole – czy podstawowej, czy ponadpodstawowej – była drużyna harcerska. Tak się to wszystko ładnie układało i rozwinęło, że rzeczywiście stanowiliśmy potęgę w Mysłowicach. Było nas bardzo dużo. A dowodem tego były chociażby spotkania bardzo reprezentacyjne, np. w zespole szkół zawodowych, kiedy jeszcze Stanisław Padlewski był tam dyrektorem, a zarazem szczepowym tej placówki. Tak że młodzież po prostu lgnęła do tego harcerstwa – komentuje hm. Danuta Pardon, była komendantka Hufca ZHP Mysłowice.

Niestety obecnie można zauważyć spadek popularności w naborze młodych adeptów. Jak wskazuje komendantka Anna Wylęgała, wiąże się to z dużo szerszą ofertą zajęć pozalekcyjnych, z którą harcerstwo konkuruje.

– Przede wszystkim to, co chcemy pokazać, to że my też możemy być interesującym aspektem dla dzieci i młodzieży, również dla dorosłych. Nie zamykamy się tylko na osoby młode – mówi pwd. Anna Wylęgała.

Jak podsumowuje harcerstwo młode pokolenie ZHP Mysłowice?

– W telegraficznym skrócie można powiedzieć: fajni ludzie, bardzo ciekawe rzeczy, wiele przygód niespotykanych w innych płaszczyznach, ale najlepiej przekonać się o tym na własnej skórze – przekonuje Kamil Żak, przewodnik ZHP Mysłowice.

Debata była połączona z wystawą archiwalnych zdjęć oraz prezentacją filmu, który powstał z okazji 95-lecia jednostki. Było to pierwsze spotkanie w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia Hufca ZHP Mysłowice, którego finał odbędzie się jesienią 2023 roku.

– Te wszystkie spotkania, tak jak dzisiaj w muzeum, w II Liceum Ogólnokształcącym, mają na celu promować harcerstwo, wszystkie dobre strony tej działalności społecznej, którą harcerze od lat pielęgnują. Chciałbym, aby ta setna rocznica została w pamięci naszych mieszkańców – podkreśla Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.

Miasto Mysłowice także włączy się w przygotowania obchodów, a jesienią przekaże nowy sztandar na ręce Hufca ZHP Mysłowice.