28 lutego na mysłowickim rynku nastąpiło oficjalne przekazanie 7 rowerów elektrycznych, które mysłowicki magistrat otrzymał od Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Pierwszy rower pracownicy urzędu otrzymali w październiku ubiegłego roku.Kolejne posłużą urzędnikom, pracownikom jednostek miejskich oraz straży miejskiej w codziennej pracy. Jak przekonują nasi rozmówcy, dzięki rowerom służby miejskie będą pracowały bardziej efektywnie.
– Rowery te będą użytkowane do patrolowania ulic. Patrol rowerowy będzie mógł szybciej dotrzeć na miejsce. Miejsca do których nie sposób dotrzeć radiowozem. Będzie szybszy dostęp do osób, które spożywają alkohol w miejscach niedozwolonych i innych osób, które popełniają wykroczenia – mówi Dawid Skutela, komendant Straży Miejskiej Mysłowice.
Bardziej rowerowe stają się nie tylko Mysłowice. To szeroko zakrojone działania w całej metropolii.
– Jest to część dużo większego projektu, czyli „Rowerem lub na kole”. 230 rowerów zakupione przez GZM dla 41 gmin GZM. Chodzi nam o to, żeby pracownicy urzędów i służb mundurowych nie korzystali z samochodów, kiedy to nie jest koniecznie – mówi Marcin Dworak, metropolitalny oficer rowerowy.
Elektryczne silniki rozpędzają rowery do 25 kilometrów na godzinę. Na jednym ładowaniu przejadą do 60 km. Oprócz aspektów technicznych, jest jeszcze przynajmniej jeden atut.
– Do tego wszystkiego dochodzi nam jeszcze niesamowita frajda z tego, że ma się absolutne poczucie wolności. Jeździ się bardzo dobrze. Wiem, bo swoim rowerem służbowym dokładnie takim samym przejechałem już 1700 km, jeżdżąc do pracy, służbowo podczas pełnienia obowiązków. Świetnie się sprawdza i szczerze mówiąc jeśli mam wybrać: samochód, czy rower, absolutnie wybieram rower, chyba że pada deszcz – dodaje Marcin Dworak.
Do jakich celów urzędnikom będą jeszcze służyły rowery?
– Będą służyły do patrolowania miasta oraz do sprawdzania stanu technicznego dróg, oświetlenia ulicznego. Będziemy też tymi rowerami dojeżdżali na inwestycje miejskie – mówi Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.
W ramach przesiadki z samochodów na rowery GZM opracowała też „rowerowy układ krwionośny” Metropolii, czyli propozycję przebiegu ponad 1500 km dróg rowerowych. W samych Mysłowicach, które też mają stać się bardziej przyjazne rowerzystom, ogłoszono przetarg na parkingi rowerowe oraz 7,5 km tras rowerowych. Wartość tych inwestycji wyniesie ponad 20 mln zł.