Już od kilku lat pierwszy marca jest w Polsce świętowany jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Poprzez organizowane w całym kraju tego dnia marsze, apele, wystawy czy wykłady Polacy upamiętniają tych, którzy po drugiej wojnie światowej walczyli o wolność polskiego społeczeństwa, opierając się sowietyzacji.
Data 1 marca, kiedy obchodzimy to państwowe święto, nie jest kwestią przypadku. W 1951 roku dokładnie tego dnia w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość , którzy przewodzili ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
Funkcjonująca po wojnie konspiracja niepodległościowa była formą zorganizowanego oporu przeciw władzy narzuconej ze strony Związku Radzieckiego. Około pół miliona Polaków stanęło przeciw sowieckiej propagandzie walcząc w oddziałach partyzanckich, zapewniając żołnierzom schronienie, wywiad, łączność i działając w podziemnych organizacjach. Żołnierze wyklęci to nie tylko ci, którzy bezpośrednio chwytali za broń. To patrioci pełniący najróżniejsze funkcje w tym zorganizowanym ruchu oporu, których łączył jeden cel – wyzwolenie spod wpływu komunistów i okupacji radzieckiej.
15 marca w budynku Muzeum Miasta Mysłowice odbędzie się wystawa połączona z prelekcją doktora Adama Cyry z Instytutu Pamięci Narodowej. Będzie ona poświęcona właśnie sylwetkom i działalności Żołnierzy Wyklętych.
CZYTAJ WIĘCEJ… Rondo w Janowie nazwane imieniem Rotmistrza Pileckiego
Przypomnijmy, że podczas styczniowej sesji Rady Miasta zdecydowano o nadaniu janowskiemu rondu imienia jednego z Żołnierzy Wyklętych. Witold Pilecki, bo o nim mowa, był pułkownikiem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie Auschwitz. Został skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, które wykonały wyrok w 1948r.