Nagrywają luźny podcast, poruszając tematy ważne dla nich, nastolatków. Można go posłuchać przy kawie czy w drodze do szkoły. A tworzy go pięć nastolatek w ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii”, która polega na stworzeniu własnego projektu społecznego. Poznajcie dwie Julki, Asię, Agnieszkę i Maję – prowadzące podcast „Tu 005”.
Wystartowały dosyć niedawno, bo dopiero 1 lutego 2022 roku. Na koncie mają już jednak 6 odcinków. Poruszają takie tematy, jak presja społeczna, wykluczenie czy poznawanie samego siebie, a podcast kierują głównie do swoich rówieśników. Jednak jak podkreślają, zarówno młodsi, jak i starsi odnajdą w nim coś dla siebie. Docelowo odcinków będzie około 16 i będą publikowane do 6 kwietnia, czyli do końca trwania olimpiady „Zwolnieni z teorii”.
– Chciałybyśmy z pewnością poruszyć temat stereotypów w społeczeństwie i etykietowania ludzi. Porozmawiać też o tym, jak pandemia wpłynęła na nas i jaka presja spoczywa na barkach młodych ludzi. Chciałyśmy również nagrać podcast, do którego zaprosimy gości i zestawić kontrasty między nimi – wyjaśniają twórczynie podcastu „Tu 005”.
Realizacja projektu w formie podcastu okazała się być idealnym wyborem właśnie w czasie pandemii, gdzie organizowanie spotkań publicznych jest mocno utrudnione.
– Spotkania online nie przemawiają do nas. Postawiłyśmy więc na reklamę społeczną. Same social media to jednak za mało, aby wyczerpać temat. Któraś z nas zaproponowała podcast, a pomysł się przyjął – informują twórczynie podcastu.
I tak powstał „Tu 005”, którego sama nazwa już jest intrygująca. Skąd się wzięła?
– Chciałyśmy stworzyć coś w miarę krótkiego, chwytliwego i nieoczywistego. Nawiązuje to trochę do agenta 007, częstotliwości, na jakich nadają radia. Jednak przede wszystkim nawiązuje to do nas – prawie wszystkie jesteśmy z rocznika 2005 – tłumaczą.
Dziewczyny są obecnie w drugiej klasie liceum. Julia Majkrzak, Asia Musiałek, Agnieszka Nowak i Maja Słowiakowska kształcą się w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach, a Julia Cuper w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach.
Nagrywanie podcastów, czyli internetowych audycji, staje się coraz bardziej popularne. Nie jest to proste zadanie i wiąże się choćby z koniecznością posiadania odpowiedniego sprzętu oraz doświadczenia z pracą przy mikrofonie. Jak sobie poradziły dziewczyny z „Tu 005”?
– Początki były ciężkie, musiałyśmy się przyzwyczaić do mówienia do mikrofonu i znaleźć swój sposób na „ugryzienie” tematu. Miałyśmy spore problemy ze sprzętem, ponieważ żadna z nas się na tym nie znała i trochę posługiwałyśmy się, w sumie nadal posługujemy, bardziej intuicyjnie. Przed samym startem dowiedziałyśmy się również, że potrzebujemy kanału RSS, aby opublikować nasz podcast na np. Spotify. Jednak po kilku spotkaniach nabrałyśmy wprawy, ogarnęłyśmy sprzęt i wszystko szło już dobrze. Same też zajmujemy się montażem – podsumowują dziewczyny z „Tu 005”.
Podcast można znaleźć na Spotify i YouTube pod nazwą „Tu 005”, a komunikację ze swoimi obserwatorami dziewczyny uzupełniają w mediach społecznościowych: na Facebooku i Instagramie.
„Tu 005” to projekt realizowany w ramach praktycznej ogólnopolskiej olimpiady dla szkół średnich „Zwolnieni z teorii”, w ramach której uczniowie sami realizują różnorodne projekty społeczne. Nabywają przy tym praktyczne umiejętności potrzebne na rynku pracy, ucząc się zarządzania, pracy zespołowej, komunikacji, a przy tym zdobywają międzynarodowe certyfikaty pomocne przy szukaniu pracy lub rekrutacji na studia. Finalistą olimpiady 2020/21 zostaje każdy, kto rozpocznie projekt i zbierze zespół do 30 listopada 2021, przejdzie na etap realizacji do 13 stycznia 2022, a następnie zakończy projekt do 6 kwietnia 2022. Spośród nominowanych projektów kapituła składająca się z uznanych osobistości polskiego biznesu, mediów i organizacji społecznych wybiera Laureatów Złotych Wilków.