Policjanci z drogówki w Mysłowicach przeprowadzili wczoraj działania pod nazwą „Bezpieczny Pieszy”. Mundurowych wspierało Ruchome Stanowisko Dowodzenia z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. W trakcie akcji ujawniono łącznie 58 wykroczeń – większość popełnili kierowcy.
Celem działań była przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz zwiększenie świadomości zagrożeń na drodze. Policjanci obserwowali skrzyżowania, przejścia dla pieszych oraz główne ciągi komunikacyjne w mieście. Dzięki wykorzystaniu Ruchomego Stanowiska Dowodzenia mundurowi mogli rejestrować niebezpieczne zachowania kierujących wobec pieszych.
Podczas akcji funkcjonariusze odnotowali 55 wykroczeń popełnionych przez kierujących oraz 3 wykroczenia pieszych. Najpoważniejsze naruszenia dotyczyły nieustąpienia pierwszeństwa pieszym wchodzącym na przejście oraz wyprzedzania w rejonie przejść dla pieszych. Z kolei piesi najczęściej przechodzili przez jezdnię w miejscach niedozwolonych.
Policjanci przypominali również kierowcom o odpowiednim przygotowaniu pojazdów do jazdy, szczególnie podczas porannych mrozów i mgieł. Mundurowi podkreślali, że zimowe opony, sprawne wycieraczki oraz zimowy płyn do spryskiwaczy są podstawą dobrej widoczności i szybkiej reakcji w nagłej sytuacji na drodze.
Funkcjonariusze apelowali także do pieszych o korzystanie z przejść dla pieszych oraz noszenie elementów odblaskowych, które znacząco zwiększają widoczność i bezpieczeństwo po zmroku.















![Pijany kierowca stwarzał zagrożenie na A4. Miał prawie 2,6 promila alkoholu [fot. archiwum ITVM]](https://itvm.pl/wp-content/uploads/2025/02/policja-218x150.jpg)




















