Demonstrator technologii na Rymerze staje się faktem. 1 marca miasto przekazało plac budowy wykonawcom inwestycji i projekt wchodzi w fazę budowlaną. Najnowocześniejszy budynek w Polsce ma być gotowy jesienią.

Do tej pory Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach przeniósł parking znajdujący się przy ul. Miarki, zadbał o wymianę zanieczyszczonej gleby i przygotowanie działki pod inwestycję. W tym tygodniu teren zostanie ogrodzony i ruszy budowa fundamentów, a następnie odwierty pod instalację pompy ciepła. Demonstrator powstaje w technologii modułowej, dzięki czemu proces budowy będzie mocno skrócony, bo budynek produkowany jest w fabryce, podczas gdy przy ul. Miarki prowadzone są już prace ziemne.

– Najważniejszym zadaniem jest tak naprawdę przygotowanie fundamentów do posadowienia budynku. Budynek już w tej chwili się produkuje w fabryce w Skawinie, w związku z tym tam już te moduły powstają. W pewnym momencie, mam nadzieję, że zgodnie z harmonogramem gdzieś w sierpniu, będą one przywożone już na działkę i w tym momencie firma, po ustawieniu tych modułów, przystąpi do wykonania elewacji już w technologii tradycyjnej – tłumaczy Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektorka MZGK.

Wykonawcę czeka też jeszcze wycinka ok. 40 drzew, głównie ze względów sanitarnych, a później zagospodarowanie całego terenu, które obejmie również nowe nasadzenia.

W trakcie projektowania nieruchomości udało się wyodrębnić 2 dodatkowe mieszkania, więc będzie ich w demonstratorze 29, a nie 27, jak pierwotnie zakładano. Zamieszkają w nich osoby, które kwalifikują się do otrzymania lokum z miejskiego zasobu. MZGK zamierza wykorzystać budynek do alokacji, tak by mysłowiczanie, którzy mieszkają już w zasobach komunalnych, mieli szanse otrzymać mieszkania dostosowane do ich potrzeb.

– W pierwszej kolejności będziemy realizowali zamiany, oczywiście zgodnie z kryteriami obowiązującymi w uchwale, czyli tutaj trzeba spełniać wszystkie kryteria, które uprawniają do zamiany mieszkania. A jeżeli się okaże, że tych chętnych do zamiany jest więcej niż mieszkań, to zostaną opracowane już niedługo kryteria pomocnicze. One zostaną opracowane na podstawie badań społecznych, które będziemy przeprowadzali w marcu-kwietniu – informuje Małgorzata Książek-Grelewicz.

Demonstrator technologii będzie gminnym budynkiem wielorodzinnym wyposażonym w mnóstwo innowacyjnych rozwiązań, które uczynią go inteligentnym i efektywnym energetycznie, co wpłynie na znaczne ograniczenie kosztów eksploatacyjnych. Jego budowę za prawie 17,5 mln zł w całości sfinansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Nowatorski budynek ma posłużyć za model dla przyszłego samorządowego budownictwa w całym kraju. MZGK przez 10 lat będzie dokonywał rozmaitych pomiarów, które następnie będą analizowane przez NCBR.

– Pomiary zużycia energii elektrycznej, zużycia wody, funkcjonowania tej technologii, również pod kątem jej opłacalności, ekonomiczności, więc to będzie szereg analiz dotyczących zużycia różnych elementów tego obiektu, ale również kosztów jego eksploatacji już takiej końcowej, dla tego użytkownika końcowego – wyjaśnia dyrektorka MZGK.

Zakończenie inwestycji jest zaplanowane na listopad.