24 lutego społeczność mysłowickiej „Dziewiątki” obchodziła święto szkoły: dzień patrona. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali uroczystą akademię, która upamiętniła postać Bernarda Świerczyny oraz przywołała fragment bolesnej historii ludzi, którym przyszło zmierzyć się z niewyobrażalnym złem obozów koncentracyjnych.
Tegoroczna akademia miała nieco inny charakter. Aktorzy pochylili się nad trudnym tematem obozowej rzeczywistości, zwracając jednocześnie uwagę na nadzwyczajną historię bajek, które pisali więźniowie Auschwitz-Birkenau dla swoich dzieci.
„Nie mógł mnie wziąć na ręce, powiedzieć: »Synu… kocham cię«” – słowa wzruszonego Felicjana Świerczyny, który swojego ojca Bernarda Świerczynę znał z opowieści i pozostawionej dla niego małej książeczki.
Podczas części oficjalnej głos zabrała dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 9 im. Bernarda Świerczyny Wioleta Stuchlik, która powitała zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili placówkę: wnuczka Bernarda Świerczyny Anna Szczurek-Świerczyna, wiceprezydent Mysłowic Mateusz Targoś, naczelniczka wydziału edukacji Małgorzata Słonina oraz przedstawiciele rady rodziców.
Dyrektorka podsumowała też przebieg i wręczyła nagrody XV Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej i Obozowej „Benek 2023”. Konkurs ten odbył się 22 lutego i wzięło w nim udział 20 uczniów z mysłowickich szkół. Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody oraz mieli możliwość zaprezentowania swoich recytacji.
Podczas swojej przemowy Wioleta Stuchlik przypomniała fragmenty biografii Bernarda Świerczyny, odwołując się do jego niezwykle patriotycznej postawy, miłości do żony i synka oraz uczuć, dzięki którym łatwiej było mu przechodzić piekło obozu koncentracyjnego. Tym samym jej przemówienie potwierdziło myśl Janusza Korczaka, że w kontaktach z dziećmi – uczniami – nie ma trudnych tematów, ważne jest to, jak się pyta i stawia odpowiedzi. Dyrektorka, solidaryzując się z ukraińskim narodem, nie omieszkała również wspomnieć o pierwszej rocznicy rosyjskiej napaści na Ukrainę, której to data zbiegła się z obchodami dnia patrona. W związku z tą rocznicą SP 9 przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Drzewo pokoju”, a uniwersalne i ponadczasowe słowa piosenki, którą odsłuchali uczniowie, stały się dziecięcym apelem placówki o pokój po polsku i ukraińsku.
„My, dzieci z całego świata, bez względu na kolor skóry, pragniemy, by pokój wszędzie, jak drzewo, urastał w chmury. (…) A kiedy pieśń tę posłyszą gałęzie naszego drzewa, tak będą, jak nasze serca, we wszystkich językach śpiewać! (…) A chociaż z różnych języków pragnienie nasze wyrasta, drzewo pokoju jest jedno i wszystkie połączy miasta”.
Dzień ten był dla wszystkich okazją do refleksji i zadumy nad tym, co można nazwać historią i tym, co historią się stanie.
Informacja prasowa i foto: Szkoła Podstawowa nr 9 im. Bernarda Świerczyny w Mysłowicach