Na lutowej sesji Rady Miasta Mysłowice podjęto decyzję o przystąpieniu Mysłowic do Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich (SZMP). Organizacja zrzesza 40 miast, które współpracują m.in. w celu poprawy stanu zdrowia mieszkańców oraz środowiska naturalnego. Członkostwo pozwoli mysłowickim organizacjom pozarządowym pozyskiwać środki finansowe, a miastu rozszerzać działania prozdrowotne i proekologiczne.
SZMP funkcjonuje od roku 1993 i obejmuje 40 gmin z terenu całej Polski, w tym ze śląska – Chorzów, Jaworzno, Ruda Śląska, Tychy oraz z kraju m.in.: Kraków, Łódź, Poznań, Rzeszów, Warszawa, Wrocław.
Głównymi celami jakie stawia sobie organizacja są: poprawa stanu środowiska naturalnego w gminach, poprawa stanu zdrowia mieszkańców, wdrażanie zasad i strategii polityki zdrowia w kraju, regionach i gminach, aktywizowanie społeczności w gminach do wspólnego rozwiązywania problemów ochrony środowiska i zdrowia oraz rozwijanie i popieranie współpracy pomiędzy członkami Zdrowych Miast w kraju i na świecie.
Za priorytety uznano profilaktykę i wczesne wykrywanie chorób układu krążenia oraz wczesne wykrywanie chorób nowotworowych (raka: piersi, szyjki macicy, płuc, stercza, jelita grubego, skóry), walkę i zapobieganie uzależnieniom (alkoholu, narkotyków, nikotyny, leków), problemy osób niepełnosprawnych, a także ochronę środowiska.
Osiągnięcie postawionych sobie celów stowarzyszenie realizuje poprzez organizację corocznych konferencji Zdrowych Miast, podczas których członkowie wymieniają doświadczenia, poglądy oraz sprawdzone działania prozdrowotne. Ponadto cykliczne szkolenia koordynatorów lokalnych oraz coroczne konkursy na wsparcie finansowe dla organizacji pozarządowych.
– SZMP współpracuje z instytucjami i organizacjami zajmującymi się problematyką zdrowotną i ekologiczną oraz ze Światową Organizacja Zdrowia (WHO), bierze również udział w imprezach prozdrowotnych i proekologicznych. – przybliża Kamila Szal, rzecznik magistratu
Oprócz aktywności miasta warunkiem członkostwa w SZMP jest również opłacenie corocznej składki, na chwilę obecną jest to 0,22 zł na jednego mieszkańca, co daje około 1,6 tys. zł. Wysokość składki członkowskiej określa Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia.
Pierwsza konferencja, w której wezmą udział przedstawiciele Urzędu Miasta odbędzie się 16 marca w Urzędzie Miasta w Łodzi.