fot. ZUS

Świadczenie wychowawcze „Rodzina 500+” mogą otrzymać obywatele Ukrainy, którzy zamieszkują na stałe w Polsce. Do wniosku należy dołączyć dokumenty m.in. potwierdzające legalność pobytu cudzoziemca w Polsce i dostęp do rynku pracy.

– Zanim wejdzie specjalna ustawa, przypominamy, że świadczenie wychowawcze „500+”, ale też „Rodzinny kapitał opiekuńczy”, przysługuje obywatelom Ukrainy, którzy na stałe zamieszkują w Polsce. Świadczenia te przyznawane są na dotychczasowych zasadach obowiązujących jeszcze przed wojną w Ukrainie. „500+” przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, jeśli zamieszkuje ono wspólnie z rodzicem oraz pozostaje na jego utrzymaniu. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające legalność pobytu rodzica bądź opiekuna w Polsce – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS-u.

Niezbędne dokumenty

Szczegółowe informacje o tym, jakie dokumenty należy dołączyć, dostępne są na www.zus.pl, także w języku ukraińskim. Z najważniejszych to te potwierdzające charakter pobytu w Polsce obywatela Ukrainy, m.in. karta pobytu z adnotacją „Dostęp do rynku pracy”, karta stałego pobytu. Ponadto należy pamiętać o tym, że we wniosku o świadczenie „500+” należy podać PESEL dziecka. Jeśli dziecko nie ma nadanego numeru PESEL, to do wniosku rodzic lub opiekun musi dołączyć dodatkowo akt urodzenia dziecka wraz z ich tłumaczeniem przysięgłym na język polski.

Wniosek tylko elektronicznie

Wniosek o świadczenie składany jest wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Dodatkowo można go złożyć także przez portal Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną, ale tylko jeśli jest się matką lub ojcem dziecka i ma się nadany numer PESEL.

– W przypadku trudności ze złożeniem wniosku bądź też niepewności, jakie dokumenty należy złożyć, w każdej placówce ZUS-u służą pomocą nasi pracownicy. Wyjaśnią wątpliwości, pomogą w założeniu profilu PUE czy też w elektronicznym złożeniu wniosku o świadczenie – zapewnia rzeczniczka.

Informacje w języku ukraińskim na stronie internetowej ZUS-u

Na stronie internetowej ZUS-u ukazały się już pierwsze informacje dotyczące świadczeń w języku ukraińskim. Na bieżąco publikowane są tam treści dotyczące warunków uzyskania świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych.

Uchodźcy z Ukrainy

– Obywatele Ukrainy, rodzice bądź opiekunowie, którzy wraz z dziećmi przekroczyli granicę Polski i przebywają na jej terenie w związku z konfliktem zbrojnym, obecnie nie posiadają karty pobytu z adnotacją „Dostęp do rynku pracy”. Dlatego składanie wniosków o świadczenie wychowawcze przez te osoby będzie możliwe dopiero po wprowadzeniu odpowiednich przepisów prawa – wyjaśnia Beata Kopczyńska.

Więcej informacji, także w języku ukraińskim, znajdziecie tutaj. Wszelkie zmiany w przepisach w tym temacie będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej ZUS-u.

Informacja prasowa