fot. ITVM

„Wszystkie dzieci rodzą się artystami. Najtrudniejsze jest zachowanie w sobie artysty podczas dorastania” – powiedział kiedyś Pablo Picasso. Artystami z pewnością są podopieczni Przedszkola nr 20 im. Misia Uszatka, którzy 6 marca byli bohaterami wernisażu o znamiennym tytule „Mogę być, kim chcę, robić to, co chcę, być tam, gdzie chcę”.

Wystawa ma pokazać, że galerie sztuki nie muszą być przestrzenią zamkniętą dla „szarego Kowalskiego”, zasypiającego na sam dźwięk słowa „galeria”, a artystą nie musi być absolwent artystycznej uczelni.

– Mysłowicki Ośrodek Kultury jest miejscem dla każdego. Zarówno w aspekcie oferty, której różnorodność pozwala wybrać coś dla siebie tak dorosłym, jak i dzieciom, kobietom czy mężczyznom, jak i w przypadku całej naszej działalności. I takim przykładem jest inicjatywa realizowana wspólnie z projektem „Analogowe historie” i Przedszkolem nr 20. Dzieci z tej placówki, dzięki kreatywności i przygotowaniu wystawy przez członków projektu „Analogowe historie”, mogą czuć się jak prawdziwi artyści – mówi Joanna Frysztacka z MOK.

Co więcej, przez ten projekt mali twórcy mają możliwość uwierzenia w swoje siły, wyrażone nie tylko słowną pochwałą otoczenia, ale dodatkowo spotęgowane przez powagę miejsca oraz całego wydarzenia.

Wystawę oglądać możemy do 31 marca w galerii M2 w Mysłowickim Ośrodku Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 7. Wstęp wolny.

Tekst: Bogumił Stoksik