fot. ITVM

Jak kobiety przygotowywały się do wybuchu wojny? Ten wyjątkowo aktualny dziś temat został poruszony podczas 163. „Muzealnego czwartku”, który 10 marca odbył się w Muzeum Miasta Mysłowice. Spotkanie objęło prelekcję, otwarcie tematycznej wystawy i projekcję filmu.

Prelekcję wygłosiła Marta Muranowicz z Ogólnopolskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet.

– PWK to organizacja, która działała w okresie międzywojennym i miała za zadanie przygotować kobiety na ewentualny wybuch wojny, czyli przeszkolić je w taki sposób, żeby mogły nieść pomocniczą służbę wojskową – wyjaśnia Marta Muranowicz.

Grupa przygotowała też wystawę rozmaitych przedmiotów związanych z członkiniami PWK.

– Wystawa składa się z eksponatów, które należą do członkiń naszej grupy. Były one zbierane latami od osób, które w PWK miały babcie czy ciocie, ale także na targach staroci czy w serwisach internetowych. To są wyjątkowe eksponaty, ponieważ nie zachowało się ich wiele. Wśród zbiorów można zobaczyć legitymacje, fotografie, oryginalne orzełki z tamtego okresu – opowiada Marta Muranowicz.

Na wystawę składają się także tablice, na których możemy obejrzeć odtworzone historyczne fotografie z międzywojnia.

– Miałyśmy taki pomysł, żeby pokazać jednocześnie to, jak ta historia kiedyś wyglądała i to, co my robimy teraz, czyli w jaki sposób my przywracamy historię tych zdjęć. Takich fotografii jest na wystawie 15 – tłumaczy Muranowicz.

Podczas „Muzealnego czwartku” po raz pierwszy, pomijając przedpremierę, został też pokazany film krótkometrażowy, realizowany przez OGRH PWK w ubiegłym roku. „Zapomniane dziewczęta” to historia PWK widziana oczami kombatantki Haliny Wiśniewskiej, która przed wojną należała do organizacji.

– To jej opowieść, jej wspomnienia okraszone ilustracjami wykonanymi przez naszą grupę. Halina Wiśniewska była wyjątkową osobą, honorową członkinią stowarzyszenia, „babcią”, która nas prowadziła, wskazywała nam drogę tej naszej działalności – mówi Marta Muranowicz.

Ogólnopolska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet została zaproszona do mysłowickiego muzeum przy okazji obchodzonego w marcu Dnia Kobiet. Okazuje się jednak, że poruszany przez miłośniczki historii PWK temat jest dziś, niestety, na nowo aktualny.

Wystawę można oglądać w MMM do końca kwietnia.