Ostatniego dnia marca przez Mysłowice przejdą uczestnicy niezwykle ekstremalnej drogi krzyżowej. Pokonają oni ponad 40 kilometrów pieszo w ciszy i kontemplacji, mijając mysłowickie parafie, i to w dodatku nocą.

Ekstremalna Droga Krzyżowa została zapoczątkowana przez księdza Jana Stryczka, który w naszym kraju zasłynął przede wszystkim z charytatywnego przedsięwzięcia jakim jest Szlachetna Paczka. Tego typu drogi krzyżowe w wielu różnych miejscach Polski są organizowane od 2009 roku.

W tym roku wydarzenie to odbędzie się po raz pierwszy w Mysłowicach. Zapisy uczestników rozpoczęły się w piątek 10 marca za pośrednictwem strony www. edk.org.pl. Mysłowicka trasa została nazwana imieniem św. Jana Chrzciciela, a na stronie internetowej znajduje się mapa z dokładnym zaznaczeniem przebiegu drogi krzyżowej wraz ze stacjami.

Osoby zainteresowane udziałem w tym wydarzeniu powinny dobrze przemyśleć temat, odpowiadając sobie na pytanie, czy są w stanie podołać temu wyzwaniu. Droga krzyżowa odbędzie się nocą i będzie wiodła nie tylko przez chodniki i drogi, ale także przez łąki, pola i tereny zielone. „Prosimy o rozważny wybór trasy w zależności od indywidualnych możliwości wysiłkowych. Powyższa trasa jest długa i wyczerpująca” – czytamy na stronie internetowej EDK.


Organizatorzy zachęcają zainteresowanych także do dokładnego przeczytania zakładki „przygotuj się”, w której można znaleźć cenne rady. Na stronie można znaleźć także treść rozważań EDK – są to pliki w wersji tekstowej oraz audio.

Trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej rozpocznie się i zakończy w centrum Mysłowic. EDK rozpocznie się wspólną Mszą Świętą w kościele Ścięcia Św. Jana Chrzciciela o godzinie 20:00. Przy kościele znajduje się parking gdzie można pozostawić swoje samochody. Koniec trasy znajduje się w odległości ok. 1,5 km od kościoła, przy kapliczce Św. Jana Chrzciciela (kapliczka Jarlików).

fot.edk