fot. SP3

Trójka jest rodzinną szkołą, propagującą szacunek dla najmłodszych. Jeśli chcesz poznać jej idee, odwiedź ją w czwartek 21 marca.

Podczas dnia otwartego Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w godz. 17-19 będzie możliwość spotkania i rozmowy z dyrekcją, wychowawcami oraz nauczycielami placówki. A jest o czym rozmawiać, bo sama szkoła, poza bogatą historią i tradycją, ma też wyjątkowych patronów: są to Kawalerowie Orderu Uśmiechu. Order Uśmiechu to międzynarodowe odznaczenie nadawane od 1968 r. za działania przynoszące dzieciom radość. Wśród patronów szkoły są więc tak ciekawe osoby, jak papież Franciszek, Anna Dymna, Ewa Błaszczyk, Jerzy Owsiak, Kuba Błaszczykowski, a także wieloletni przyjaciele Trójki – mysłowiczanie: Jolanta Grabowska-Markowska, znana jako doktor Jola z hospicjum Cordis, czy malarz Adam Plackowski.

–  Jeśli jesteś rodzicem, którego podobnie jak nauczycieli mysłowickiej Trójki fascynuje Janusz Korczak, odwiedź tę wyjątkową szkołę. To właśnie Janusz Korczak, pierwszy nieformalny rzecznik praw dziecka i przyjaciel dzieci, przygotowywał je do dorosłego życia, starając się zapewnić im beztroskie dzieciństwo, dbając o ich edukację, rozwój fizyczny i społeczny – mówi Barbara Zawiślak, dyrektor SP3.

Sama szkoła, jako jedna z nielicznych w Polsce, została też nagrodzona przez rzecznika praw dziecka za respektowanie i głoszenie praw najmłodszych, a wychowawcy prezentują Korczakowskie podejście wychowawcze, w którym jednym z podstawowych założeń jest wychowanie traktowane jako proces oparty na partnerstwie.

– Trójka to jedyna szkoła w Mysłowicach, która tak silnie walczy o prawa dziecka. Te prawa są ujęte w konwencji, będącej międzynarodową umową co do tego, w jaki sposób dzieci powinny być traktowane, w jakich warunkach powinny dorastać oraz przed czym powinny być chronione. Szkoła co roku świętuje rocznicę uchwalenia tego najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych, czyli Konwencji o prawach dziecka, kierując uwagę mieszkańców Mysłowic właśnie na dzieci i ich prawa – mówi Karolina Kozioł-Mospinek, nauczycielka z SP3.

Czym jeszcze Trójka kusi przyszłych uczniów? Pełnowymiarową salą gimnastyczną, a także systematycznymi wyjazdami na łyżwy i basen, monitoringiem, szafkami dla uczniów i możliwością pozostawienia podręczników w salach lub w domu (podręczniki są wyświetlane na tablicach interaktywnych Promethean), nauką w formie zabawy, czyli lekcjami na świeżym powietrzu, własnym ogrodem dla dzieci czy świetlicą czynną od godz. 6.30 aż do 17. W szkole działa także minibudżet dziecięcy oraz mnóstwo kół zainteresowań.

Ponadto placówka od lat bierze udział w wielu projektach międzynarodowych, jak „Krokus”, oraz ogólnopolskich – uczniowie gotują np. ze „Szkołą na widelcu”. W tym roku szkoła włączyła się do światowej akcji #GoBlue z UNICEF. SP3 była także nagradzana za ogólnopolskie projekty ekologiczne.