Do demonstratora technologii, który pod koniec 2023 roku powstał przy ulicy Karola Miarki 28 w Mysłowicach, wprowadzają się już lokatorzy zakwalifikowani przez MZGK do przydziału mieszkań w wieloetapowej weryfikacji. Co więcej, dzięki alokacji mieszkańców do demonstratora i zwolnieniu ich dotychczasowych lokali, miasto ma możliwość udzielenia przydziału na mieszkanie kolejnym osobom oczekującym na liście.

Z 29 mieszkań, które są w zasobie budynku, 27 rodzin doczekało się już przydziału i będą się wprowadzać zgodnie z harmonogramem do końca marca br.

– Mamy 29 mieszkań, w tym jedno mieszkanie jest oddane do dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Ono będzie w późniejszym czasie zasiedlone, z tego względu, że musimy go dostosować do potrzeb MOPS-u. I mamy jeszcze jedno mieszkanie wolne dla potrzeb osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ono jest przystosowane do osób właśnie na wózkach. Stąd też może być zasiedlone tylko i wyłącznie osobami, które takie potrzeby mają. Natomiast pozostałe mieszkania wszystkie są zasiedlone. Lista osób, które otrzymały przydział mieszkań do demonstratora technologii jest również publicznie dostępna – wyjaśnia Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektorka MZGK.

29 mieszkań w metrażu od 45 do 75 m kw. wchodzi w skład mieszkaniowy zasobu Mysłowic. Oznacza to, że mieszkania zostały przydzielone wyłącznie osobom, które są uprawnione do zawarcia umowy najmu lokalu z miejskiego zasobu komunalnego. Tym samym, dzięki alokacji lokatorów do demonstratora, MZGK ma już możliwość przydziału zwolnionych mieszkań kolejnym osobom na liście oczekujących.

– Ten wieloetapowy proces weryfikacji i tego naboru do demonstratora technologii powoduje, że te mieszkania, które odzyskaliśmy od naszych najemców to są naprawdę mieszkania w bardzo dobrym stanie. Mieszkania, które się nadają do praktycznie zasiedlenia od razu. To jest tak naprawdę dla nas bardzo duża korzyść. Także już w tym momencie poszły propozycje dla kolejnych osób, które są na liście osób oczekujących na przydział mieszkania – informuje Małgorzata Książek-Grelewicz.

Szereg innowacyjnych rozwiązań technologicznych nie tylko czyni budynek efektywnym energetycznie, ale także dzięki przystosowaniu go dla osób z niepełnosprawnościami sprawia, że lokatorzy wreszcie doczekają się komfortu, na który wielu z nich czekało od lat. Tak jak m.in. pan Przemysław, ojciec niepełnosprawnego syna.

– My w tej chwili wnosimy syna na 4. piętro. 88 stopni przy stromym nachyleniu klatki schodowej w Bauvereinie. Ktoś kto tego nie doświadczył, niosąc swoje dziecko, które waży 48-49 kg, to nie wie o czym ja mówię. Tutaj jest płasko, jest wjazd przystosowany dla wózka inwalidzkiego, także to jest to ulokowanie, właśnie na parterze, nisko, z łazienką dostosowaną dla potrzeb osoby niepełnosprawnej ruchowo. To są fundamenty normalnego, ludzkiego funkcjonowania – podkreśla Przemysław Bańbuła, lokator demonstratora technologii.

Obecnie przy demonstratorze trwa jeszcze zagospodarowanie terenu, w tym m.in. jego utwardzanie. Wiosną będą miały miejsce nasadzenia wraz z wysiewem trawy i ogrodami deszczowymi. Następnie zostaną wykonane chodniki, mała architektura (kosze na śmieci i ławeczki) oraz plac zabaw. Prace będą kontynuowane do października br.