fot. ITVM

20 marca w Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Wojciecha Korfantego obchodzono Międzynarodowy Dzień Frankofonii. To święto języka francuskiego i kultury krajów francuskojęzycznych.

– Dla uczniów gimnazjum obchody tego święta to wieloletnia tradycja i choć dopiero po raz drugi obchodzimy je jako szkoła podstawowa, już teraz stwierdzić możemy, że najmłodsi uczniowie pokochali to święto i język francuski – zaznacza Mirosława Bogacz, organizator Dnia Frankofonii.

Ramię w ramię ze swoimi starszymi koleżankami i kolegami przygotowywali się do występów. Niejednokrotnie po raz pierwszy mieli kontakt z językiem francuskim, ale dzięki determinacji już po kilku próbach z radością i dumą śpiewali piosenki francuskie z takim akcentem, jakby spędzili we Francji przynajmniej ostatnich kilka lat. Zachwyt w oczach najmłodszych uczniów, którzy obserwowali, jak po francusku rozmawiają ze sobą starsi koledzy, zapoczątkował ich przygodę z językiem francuskim. Ilość przepięknych prac, które powstały na konkurs „Bajkowa Frankofonia”, potwierdził tylko ich zachwyt i nową pasję.

– Niesamowite było to, z jakim zaangażowaniem uczniowie klas pierwszych i drugich zgłaszali się do konkursu plastycznego, jak żywo zareagowali na możliwość przebrania się w stroje związane z językiem francuskim, z jakim przejęciem uczyli się piosenki po francusku oraz ćwiczyli taniec, a na pytania, czy znają jakieś piosenki francuskie i czy uczą się języka francuskiego, odpowiadali „Nie, jeszcze nie, ale bardzo chcemy nauczyć się piosenek i francuskiego” – mówi Mirosława Bogacz.

Tegoroczne obchody zaszczycił swoją obecnością prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz oraz przewodnicząca rady rodziców Izabela Sanhen.

Był to również wyjątkowy moment wręczenia nagród i wyróżnień uczniom biorącym udział w licznych konkursach z języka francuskiego, które odbywały się w szkole od początku marca. Uczennica SP4 Martyna Cichecka odebrała z rąk prezydenta upominek za zdobycie tytułu laureata konkursu przedmiotowego z języka francuskiego dla uczniów dotychczasowych gimnazjów, a Karolina Gabryś za osiągnięcia w wojewódzkich konkursach piosenki frankofońskiej.

Wspaniale jest patrzeć, jak uczniowie łączą naukę języka francuskiego z pasją i tak radośnie przekazują tradycję obchodzenia Dnia Frankofonii swoim młodszym koleżankom i kolegom – mówił prezydent Dariusz Wójtowicz.

Uczniowie klas starszych mogli wykazać się w tym dniu również swoją wiedzą na temat Francji i krajów francuskojęzycznych w specjalnie przygotowanym dla nich quizie kulturowo-językowym.

Cudowne jest to, że także w naszych najmłodszych uczniach rodzi się chęć poznawania języka francuskiego i kultury Francji, z jakim zaangażowaniem włączają się w akcje i działania na terenie szkoły mówiła Gabriela-Pasek Dobińska, dyrektor szkoły.

Organizator Dnia Frankofonii, Mirosława Bogacz, serdecznie dziękuje wszystkim uczniom, którzy włączyli się w organizację tego wydarzenia oraz sponsorom: Polskiemu Stowarzyszeniu Europa Języków i Kultur, Przedstawicielstwu Walonia-Bruksela w Warszawie i wydawnictwu Hachette.