Lubisz fantasy i interesujesz się mitologią słowiańską? Jeśli tak, to książka „Kawka. Pająk Mokoszy” jest idealna dla Ciebie. Powieść jest debiutem literackim Adama Kaczmarczyka, a jej fabuła jest osadzona w realiach słowiańskiego świata stylizowanego na okres średniowiecza. Książka jest już dostępna w sprzedaży.
Powieść czerpie garściami ze słowiańskiej mitologii oraz rodzimego bestiariusza, jak i z klasycznego kanonu fantasy ukazującego dostojnych, wyniosłych, długowiecznych elfów, silnych, barczystych, pewnych swej nieomylności krasnoludów oraz szlachetnych lub podłych ludzi czy potężnych czarnoksiężników. Wojna, rasizm, pogarda wobec inności zmuszą jej bohaterów do podjęcia walki o ideały, którym hołdują i pokładają nadzieję na lepsze, godne i sprawiedliwe jutro. Co ciekawe, powieść nawiązuje do samych Mysłowic, poprzez wymyślone miasto nazwane Myslovirem.
Główna bohaterka książki to młoda półelfka Mojmira. Od wczesnych już lat zgłębia tajniki szermierskiego fechtunku, dzierżąc w swych wyjątkowych dłoniach niezwykłą karabelę wzorowaną na polskiej szabli, najznakomitszej z białych broni, jaką miał zaszczyt gościć ten świat.
„Kawka. Pająk Mokoszy” to debiut pisarski Adama Kaczmarczyka, który mówi o sobie, że jest dumnym mysłowiczaninem z wyboru. Młodość spędził bowiem w sąsiednich Katowicach. Do współpracy zaprosił mysłowickiego artystę i absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Jarosława Telengę, który czuwa nad oprawa graficzną książki, materiałów audiowizualnych promujących publikację oraz skład książki. To producent filmu „Rosengarten”, obrazu poświęconemu historii zastępczego więzienia policyjnego działającego w Mysłowicach w latach 1941-1945 oraz obozu pracy funkcjonującego w okresie 1945-1946. Za muzyczną ilustrację materiałów audiowizualnych odpowiedzialny jest natomiast Krystian Skalski. Panowie wspólnie tworzą zespół JackDaw, a będzie ich można spotkać podczas różnych plenerowych wydarzeń, z których najbliższe to Slavni 2023 – konwent kultury słowiańskiej, który odbędzie się 22 i 23 kwietnia w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie.
– Wymyśliliśmy sobie, że cały projekt o nazwie „Kawka” nie będzie ograniczał się jedynie do powieści. Oczywiście będzie ona jego trzonem, wokół którego będziemy budować oraz promować wykreowany przez nas świat, opierając się na słowiańskich, kulturowych korzeniach, muzyce oraz zilustrowanej mitologii – wyjaśnia Adam Kaczmarczyk, autor książki.
Na kanale YouTube dedykowanym książce można także znaleźć trailer oraz kilka animowanych fragmentów powieści, czytanych przez Mirosława Neinerta, aktora i dyrektora katowickiego Teatru Korez.
Premiera książki odbyła się 22 marca. Można ją zakupić bezpośrednio u autora poprzez fanpage Kawka.
Powieść „Kawka. Pająk Mokoszy” została objęta patronatem medialnym portali itvm.pl, wkatowicach.eu, bookhunter.pl, blog czyt-nik.pl oraz Mitologia Słowian. Więcej na temat książki i autora przeczytasz tutaj.