2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Mysłowicach przygotował akcję happeningową, podczas której wypuścił niebieskie balony do nieba.

Akcja odbyła się na placu Rady Europy na Brzęczkowicach. Wcześniej dzieci wraz z opiekunami rozdawały baloniki, cukierki oraz ulotki informujące o zaburzeniu. Skąd akurat kolor niebieski? Otóż jest to kolor symbolizujący solidarność z osobami z autyzmem.

„Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie” – www.synapsis.org.pl.

Jak rozpoznać autyzm?

Jak podaje strona fundacji JiM, zajmującej się autyzmem:

„Pierwsze sygnały autyzmu u dziecka można zauważyć przed 3 rokiem życia. To wtedy rodzice dostrzegają, że ich dziecko rozwija się inaczej. Zdarza się jednak, że pierwsze niepokojące objawy pojawiają się już w okresie niemowlęcym. Charakterystycznymi objawami mogącymi predysponować do zaburzeń ze spektrum autyzmu jest brak kontaktu wzrokowego i niezainteresowanie obecnością innych ludzi. (…) Autyzm u dziecka może objawiać się również brakiem interakcji. Znaczne trudności sprawia mu naśladowanie osób w jego otoczeniu. Częstym symptomem mogącym sugerować autyzm jest sytuacja, gdy dziecko zaczyna mówić znacznie później niż rówieśnicy. Zdarza się również, że dzieci, które zaczynały mówić pierwsze słowa, przestają się komunikować” www.jim.org.

Jeśli zauważyłeś niepokojące Cię zachowania u Twojego dziecka, zgłoś się do poradni w celu postawienia diagnozy. W przypadku potwierdzenia diagnozy autyzmu udaj się do Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Mysłowicach.

Tekst: Agnieszka Maliszczak-Hanzel