„Wybierz pracę, którą kochasz i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu”. Motto Konfucjusza stało się inspiracją nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 6 w Mysłowicach do zorganizowania trzeciej już edycji „Żywej biblioteki”, podczas której uczniowie klas siódmych i ósmych mogli spotkać się z przedstawicielami różnych ciekawych profesji.
Pierwsze spotkanie w SP 6 w ramach „Żywej biblioteki” odbyło się w 2019 roku, kolejne w 2022, a 31 marca 2023 roku nauczycielki szkoły zorganizowały już trzecią edycję. Przybrała ona formę innowacji pedagogicznej, a pracowały przy niej mgr Monika Kuchnia, mgr Katarzyna Olszowska, mgr Monika Galica, mgr Agnieszka Krzemińska i mgr Albina Kasprzyk. Projekt ma na celu poszerzenie horyzontów wśród młodzieży, motywacji do działania oraz wskazanie drogowskazu do wyboru przyszłej profesji.
– Każda z tych imprez została stworzona z myślą pomocy uczniom w podjęciu decyzji o wyborze szkoły czy zawodu. Chciałyśmy, aby nasz projekt miał na celu uczenie podejmowania słusznych decyzji w obszarze edukacyjno-zawodowym. Założeniem akcji jest uświadomienie uczniom, jak skutecznie zaplanować swoją ścieżkę edukacyjno-zawodową i przekazać im, iż jest to bardzo ważny element w ich życiu – informuje mgr Monika Galica, nauczycielka w SP 6.
Adresatami inicjatywy „Żywa biblioteka” są przede wszystkim uczniowie klas ósmych, ale w tym roku dołączyła również klasa siódma. Jak informuje Monika Galica, akcja była realizowana etapowo i na wielu płaszczyznach – najpierw podczas zajęć z wychowawcą, na których powstawały zestawy pytań, jakie uczniowie chcieliby zadać zaproszonym gościom. Kulminacją projektu było zaproszenie do szkoły przedstawicieli różnych profesji.
– Uczniowie wraz z wychowawcami oraz realizatorami projektu wspólnie zastanawiali się, kogo zaprosić na spotkanie. Chodziło też o to by byli to ludzie, którzy wykonują swój zawód z pasją, zaangażowaniem i potrafią czerpać z niego przyjemność – dodaje Monika Galica.
Ostatecznie zaproszono dziesięciu gości, wśród których znaleźli się: dziennikarz i autor portalu smakksiązki.pl Adam Szaja; zastępca naczelnika wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu KMP Tychy nadkomisarz Marcin Krzemiński; zegarmistrz Damian Roncoszek; tłumacz języka angielskiego Paweł Kasprzyk; trener drużyny oraz prezes klubu rugby Hegemon Mysłowice Tomasz Penkal; kierowca, podróżnik i vloger kanału Artur busem po Europie Artur Niemiec; mikrobiolog i biotechnolog dr Tomasz Płociniczak i dr Magdalena Pacwa-Płociniczak – wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego; dziennikarka i wokalistka Agnieszka Maliszczak-Hanzel oraz podróżnik, grotołaz i instruktor alpinizmu Grzegorz Kuśpiel.
Organizowana przez nauczycieli inicjatywa sprawia, że uczniowie z większą łatwością podejmują decyzje o wyborze przyszłej szkoły i zawodu.
– Po każdym takim spotkaniu wychodzą już inni, pełni motywacji, inspiracji. Często zostają chwilę, by porozmawiać ze swoim ulubionym gościem, chcą dopytać, zrobić zdjęcie, mają nowe spojrzenie na przyszłość i przede wszystkim większą wyobraźnię do tego, co nazywamy pracą – podsumowuje nauczycielka SP 6.
Pierwowzór „Żywej biblioteki” został stworzony w Danii w Roskilde w 2000 roku. Projekt miał konwencję biblioteki, w której książkami są ludzie z różnych grup. Uczestnicząc w takim wydarzeniu, możemy wypożyczyć „książki” – żywych ludzi i porozmawiać z nimi na interesujący nas temat. Jest to czas, kiedy można porozmawiać z nimi o ich życiu, ich wyborach, sukcesach czy porażkach.
Zdjęcia: Nauczyciele SP 6 w Mysłowicach