1 czerwca chcieliby zasiąść w Sejmie Dzieci i Młodzieży. Jednak zanim to zrobią, Zosia Grodzka i Michał Warzecha z I LO musieli upamiętnić jednego z posłów Sejmu II RP. Ich wybór padł na bp. Stanisława Adamskiego.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=B2-UimTOiJg&feature=youtu.be” /]

Aby 1 czerwca pojechać do Warszawy i zasiąść w ławie poselskiej Sejmu Dzieci i Młodzieży, młodzi ludzie z całego kraju mają do zrealizowania projekt upamiętniający losy i działalność posła, sprawującego mandat w latach 1918-1939, który podczas II wojny światowej działał dla dobra ojczyzny. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Mysłowicach, Zosia Grodzka i Michał Warzecha, postanowili nakręcić film o bp. Stanisławie Adamskim, który w czasie okupacji kontrowersyjnie radził diecezjanom złożenie deklaracji „Przychylający się do niemieckości”, a sam zadeklarował się jako Polak, za co musiał opuścić Górny Śląsk. Rozwinął akcję pomocy charytatywnej, która polegała na posyłaniu paczek do obozów koncentracyjnych. Był jedynym biskupem, który w czasie powstania warszawskiego służył duszpasterską pomocą walczącym. Po wojnie, pomimo częściowego paraliżu, nie zaprzestał działań. W 1952 r. podpisał rozporządzenie o powrocie nauki religii do szkół. Skutkiem tego było wydalenie go z diecezji.

Podczas pracy nad projektem młodzi mysłowiczanie odwiedzili miejsca związane z bp. Adamskim, a nawet opowiedzieli o nim młodszym kolegom podczas specjalnej lekcji historii.

Lista najlepiej ocenionych prac zostanie ogłoszona 30 kwietnia, a ich autorzy 1 czerwca zasiądą w ławach poselskich w charakterze uczestników Sejmu Dzieci i Młodzieży. Dodatkowo najlepszy zespół z każdego województwa oraz trzy najwyżej ocenione zespoły z całej Polski wezmą udział w seminariach oraz posiedzeniu komisji, które odbędą się 11 i 12 maja.

Posłuchajcie, dlaczego Zuzia i Michał wybrali właśnie tę postać i czego dowiedzieli się o bp. Stanisławie Adamskich podczas pracy nad filmem.

Tekst: Aleksandra Olszewska