W nocy z 8 na 9. kwietnia, w wieku 102 lat, zmarła najstarsza mysłowiczanka. Pani Jadwiga Gawrońska urodziła się w Mysłowicach i całe swoje życie związała z naszym miastem.
Pani Jadwiga urodziła się 18.09.1911 roku. Była osobą obdarzoną wyjątkową pogodą ducha i poczuciem humoru. Do swoich ostatnich dni życia zachowała wyjątkową sprawność umysłu oraz bardzo dobrą pamięć. Cały czas na bieżąco śledziła wydarzenia związane z naszym miastem, jak i te związane z regionem oraz krajem. Wiedziała również, co dzieje się aktualnie na świecie. Swoje wiadomości czerpała głównie z gazet oraz z telewizji.
Pani Jadwiga Gawrońska interesowała się również mocno historią naszego miasta. Lubiła o niej czytać, jak i opowiadać. Wiele wydarzeń zawartych w opracowaniach historycznych, Pani Jadwiga znała z własnego życia, z autopsji. Począwszy od I wojny światowej, gdzie utkwiło jej w pamięci zdarzenie z przelatującymi nad Mysłowicami ze wschodu dwupłatowcami. Opowiadała o powstaniach śląskich, o rozstrzeliwaniu powstańców tuż obok Rynku, o plebiscycie, przyłączeniu Mysłowic do Polski, okresie międzywojennym, II wojnie światowej, ucieczce ze swojego rodzinnego miasta na kielecczyznę i ponownym powrocie do Mysłowic zaraz po zakończeniu II wojny światowej.
Jej mąż Witold Gawroński, był silnie związany z mysłowickim szkolnictwem. On, jako jeden z pierwszych, podjął się trudu przywrócenia polskiego szkolnictwa w Mysłowicach tuż po zakończeniu działań wojennych. Pani Jadwiga również była związana z mysłowicką oświatą, była intendentką w mysłowickich szkołach. Związana społecznie z PPS „Społem”, należała do organizacji ZBOWiD. Ponadto, podczas wojny należała do struktur AK, związana ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK, pozostała podporucznikiem rezerwy.
Podczas II wojny światowej, ukrywając się wraz z mężem na kielecczyźnie nauczała miejscowe dzieci, prowadząc indywidualne lekcje w języku polskim. Jej mąż tuż przed zakończeniem wojny ukończył przygotowania nowej szkoły w Klemencicach. Jednakże możliwość powrotu do Mysłowic spowodowała, iż nie podjął się jej dalszego prowadzenia.
Nie tak dawno, bo 21 marca 2014, podczas otwartego spotkania Stowarzyszenia Mysłowickiego Detektywa Historycznego w kinie „Znicz” w Mysłowicach Brzezince, Pani Jadwiga Gawrońska doczekała się premiery filmu dokumentalnego „Moje Życie”, gdzie była jego główną bohaterką. Udzielając wywiadu, opowiadała o swoim ciekawym i barwnym życiu.
Już wkrótce dzięki uprzejmości Mysłowickiego Detektywa Historycznego film będzie można zobaczyć na itvm.pl