Ruszył program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który odpowiedzialny jest m.in. za raka szyjki macicy. Pierwsze spotkanie edukacyjne odbyło się w Gimnazjum nr 1.
Na tle ogólnopolskiej dyskusji na temat konieczności przeprowadzania szczepień, dla ich zwolenników wśród dzieci Urząd Miasta pozyskał na ten cel około 100 tysięcy złotych. O tym, że warto się zaszczepić przekonywały Paulina Pitrowska, Kierownik Zespołu Marketingu fundacji Unia Bracka oraz lekarz ginekolog Grażyna Staniewicz – Grabowska. Darmowe szczepienia przeciwko HPV zorganizowane dla ok. 170 dziewczynek z naszego miasta, są niezwykle istotne, ponieważ mogą zapobiec większości przypadków raka szyjki macicy, o ile zostaną podane zanim dojdzie do narażenia na kontakt z wirusem. Z tego powodu są powszechnie zalecane wszystkim zdrowym dzieciom oraz nastolatkom.

– W Polsce u prawie 4000 tys. Polek rozpoznaje się raka szyjki macicy z czego prawie 2000 tys. Polek na niego umiera, jest to pięć Polek każdego dnia – apelowała lekarz ginekolog Grażyna Staniewicz – Grabowska.

Aby dziewczynki zostały zaszczepione, jedynym wymaganym obowiązkiem jest wyrażenie przez rodziców na to zgody oraz dostarczenie jej organizatorom do 17 kwietnia.

– Szczepienie, po otrzymaniu zgody od rodziców, wykonywane będzie w trzech dawkach i przeprowadzone zostanie we wszystkich publicznych gimnazjach na terenie Mysłowic. Pierwszy termin to 28 kwietnia, druga dawka zostanie zaaplikowana w czerwcu, natomiast trzecia w październiku. Dziewczynki, które w terminie szczepień, nie będą mogły zostać zaszczepione, np. z powodu choroby, otrzymają szczepionkę, by móc zaszczepić się w punkcie szczepień realizatora programu, którym jest Unia Bracka – mówi Kamila Szal Rzecznik Urzędu Miasta Mysłowice.