mat. arch.

Dojrzałe decyzje mogą uchronić młode życie przed rakiem szyjki macicy. Prezydent Miasta Mysłowice Dariusz Wójtowicz zaprasza na bezpłatne szczepienia przeciwko zakażeniom wirusem HPV.

Decyzją Prezydenta Miasta Mysłowice już piąty rok z rzędu prowadzony jest „Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego w mieście Mysłowice na lata 2015-2020”. W tym roku wszystkie dziewczynki z rocznika 2005 mieszkające w Mysłowicach będą mogły bezpłatnie skorzystać ze szczepienia przeciwko HPV, dzięki finansowaniu programu ze środków Urzędu Miasta Mysłowice.

Program składa się z dwóch etapów: spotkań edukacyjnych dla młodzieży z rocznika 2005 (chłopców i dziewcząt) i ich rodziców oraz szczepień dziewczynek z rocznika 2005 zamieszkałych na terenie Mysłowic.

Szczepienia odbywać się będą w placówkach oświatowych, do których uczęszczają dziewczęta. W razie nieobecności w szkole istnieje możliwość zaszczepienia się w placówkach realizatora, po wcześniejszym umówieniu.

Wirus HPV jest bardzo rozpowszechniony i można się nim łatwo zarazić. Na szczęście można zapobiec jego wystąpieniu dzięki profilaktycznym szczepieniom, które zgodnie z rekomendacjami WHO oraz światowych i polskich towarzystw ginekologicznych zalecane są dziewczętom w wieku 11-14 lat.

Z bezpłatnych szczepień skorzystało już wiele młodych dziewcząt z innych miast i gmin, które od kilku lat są szczepione z budżetów samorządów. W większości krajów Unii Europejskiej kampanie bezpłatnych szczepień są finansowane centralnie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.