Czego można dokonać w czasie zaledwie stu dni? Okazuje się, że całkiem sporo. W ciągu pierwszych stu dni działania, w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udało się wprowadzić wspólny bilet na komunikację miejską oraz wprowadzić darmowe przejazdy dla osób do 16. roku życia. A nie są to jedyne efekty funkcjonowania związku.
[arve url=”https://vimeo.com/265739301″ /]
O dotychczasowych osiągnięciach, a także planach na przyszłość, postanowili opowiedzieć członkowie zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
– Pierwsze 100 dni pokazało, że udało się wdrożyć rozwiązania, których z różnych powodów nie można było przeprowadzić przez ponad 20 lat. Metropolię zawsze porównywałem do takiego narzędzia, które ma służyć poprawie jakości życia mieszkańców – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM
Górnośląsko- Zagłębiowska Metropolia jest związkiem miast i gmin górnośląskiej konurbacji, który na mocy ustawy otrzymuje dochody z budżetu państwa. Metropolia działa także dzięki składkom z budżetów jednostek, które je tworzą. Pierwszych sto dni jej funkcjonowania to czas, by przyjrzeć się efektom jej działania.
Największe zmiany mieszkańcy odczuli w zakresie funkcjonowania komunikacji publicznej. Metropolia wprowadziła nowe, wspólne dla kilku przewoźników bilety oraz darmowe przejazdy dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia.
– Pierwszym naszym zadaniem było ujednolicenie taryf, wprowadzenie jednego, wspólnego biletu dla wszystkich organizatorów. Kolejnym etapem będzie utworzenie metropolitalnych połączeń pasażerskich z lotniskiem. Chcemy połączyć główne miasta Metropolii; Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Bytom i Tychy z lotniskiem w Pyrzowicach – mówi Grzegorz Kwitek z zarządu GZM
Metropolia chce stawiać także na komunikację rowerową. Kilka dni temu powołano metropolitalnego oficera rowerowego, a zarząd przymierza się do utworzenia sieci rowerów do wypożyczenia na terenie aglomeracji.
– Mam nadzieję i myślę, że to jest takie optymalne rozwiązanie, że będzie to marzec/ kwiecień 2019 roku – mówi Karolina Wadowska z zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Jednym z ważniejszych projektów jest wspólny dla członków metropolii zakup energii elektrycznej. Dzięki wspólnym zakupom rachunki są mniejsze, nic więc dziwnego że z tej formy chętnie korzysta 40 miast i gmin Metropolii.
– W przyszłości planujemy rozszerzyć tę grupę zakupową o dostawy gazu – mówi Krzysztof Zamasz, wiceprzewodniczący zarządu GZM