Jak co roku miasto zachęca młodzież do nauki w mysłowickich szkołach średnich. Ich uczniowie spoglądają na nas z miejskich bilbordów, a 26 i 27 kwietnia w Centralnym Muzeum Pożarnictwa odbywają się targi edukacyjne promujące I i II LO, CKZiU oraz Zespół Szkół Specjalnych w Mysłowicach.

– Najlepsi nauczyciele, najlepsi dyrektorzy, nauczyciele z bardzo dobrym wykształceniem, z bardzo wysokimi stopniami awansu zawodowego, więc myślę, że pozostanie młodzieży będzie tylko z korzyścią dla nich – przekonuje Małgorzata Słonina, naczelniczka Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Mysłowice.

Targi są doskonałą okazją, by poznać ofertę poszczególnych placówek i spotkać się z nauczycielami, ale przede wszystkim z uczniami, którzy chętnie podzielą się z ósmoklasistami swoim własnym doświadczeniem.

– Ja uważam, że targi są bardzo dobrym pomysłem. Gdybym miał zostać w Mysłowicach, byłaby to na pewno szkoła „Kościuszko”, bo ma bardzo dobry zakres, ale inne szkoły też są kuszące, lecz myślę też nad wieloma szkołami w Katowicach – zdradza Jakub Kawulok, ósmoklasista ze Szkoły Podstawowej nr 9.

– Myślę, że to na pewno będzie dobry wybór, zostanie w Mysłowicach, bo w sumie nie dość, że mam blisko, to i też dobry poziom – dodaje Piotr Bodinka, ósmoklasista ze Szkoły Podstawowej nr 9.

W Mysłowicach funkcjonują dwa licea ogólnokształcące z klasami o rozmaitych profilach nauczania oraz technika i szkoły branżowe w ramach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Zespołu Szkół Specjalnych. Niezależnie od zainteresowań i planów na przyszłość każdy ósmoklasista znajdzie tu coś dla siebie. Podczas targów zapytaliśmy obecnych uczniów, dlaczego chcieliby polecić swoją szkołę młodszym kolegom.

– Poleciłabym ze względu na to, że jest tam atmosfera taka bardzo przyjazna i wszystko jest podporządkowane tak naprawdę uczniom, więc same plusy – mówi Martyna Olesiak, uczennica klasy ekonomiczno-biznesowej I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach.

– Te rozszerzenia w naszej szkole są właściwie bardzo ciekawe. To moje rozszerzenie jest chyba takie najbardziej innowacyjne, ta klasa policyjno-prawna, gdzie przygotowujemy się nie tyle do pracy policjanta, ale ogólnie do wszystkich służb mundurowych. Posiadamy elementy prawa, na których uczymy się wszystkich takich ogólnych zasad, jak czytać w ogóle konstytucję, jak ustawy – tłumaczy Mateusz Walasek, uczeń klasy policyjno-prawnej w II Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Mysłowicach.

– Nasza szkoła i mój profil jest bardzo fajny pod względem przyszłości i ludzie, którzy chcą kształcić się w zawodzie technika organizacji turystyki, uczą się różnych rzeczy u nas w szkole dotyczących programowania, imprez turystycznych, organizacji, planowania kosztów itp. Kursy na pilota wycieczek, obsługa kasy fiskalnej, informatyka – jest Python, barman, barista i się uczymy tych zawodów – wylicza Rüzgar Karakaplan, przyszły technik organizacji turystyki z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mysłowicach.

– Ogólnie się uczę tam ceramiki, gotowania, ogrodnictwa, maluję też – mówi Sebastian Filiński, uczeń Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Mysłowicach.

Uczniowie mysłowickich szkół średnich potwierdzają, że nauka blisko domu to także oszczędność czasu i pieniędzy. Jeśli nie mieliście okazji spotkać się z nimi pierwszego dnia targów, zróbcie to w środę 27 kwietnia między godz. 8.00 a 13.15 w Centralnym Muzeum Pożarnictwa.

Ofertę mysłowickich szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2022/2023 znajdziecie tutaj i tutaj.

Zobaczcie także nasze archiwalne materiały: Dlaczego uczniowie wybierają I LO?II LO poleca się ósmoklasistom, 17 twarzy CKZiU.