W środę (25.04) ruszył przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej budowy nowego budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 wraz z salą gimnastyczną w dzielnicy Larysz. Projekt powinien być wykonany do końca roku. A to wszystko za sprawą szkód górniczych, które w znacznym stopniu oddziałują w rejonie planowanej budowy budynków.

Opracowanie dokumentacji ma służyć planom wybudowania w dwóch etapach nowego obiektu dla potrzeb ZSP 3. W pierwszym etapie wybudowany zostałaby budynek szkolno-przedszkolny obok funkcjonujących aktualnie placówek i oddany do użytku uczniom przedszkola i szkoły oraz kadrze pedagogicznej i pracownikom obsługi. Następnie, w drugim etapie, wyburzony zostałby stary budynek, a na jego miejscu powstałaby sala gimnastyczna.

Obecny budynek ZSP 3 usytuowany jest na terenie, gdzie występują liczne szkody górnicze i na chwilę obecną wymaga podjęcia prac remontowych, których koszt przewyższa budowę nowego obiektu. W trakcie projektowania wykonana zostanie również pełna dokumentacja geologiczno-inżynierska terenu, na którym powstanie nowy obiekt, tak aby wskazać odpowiednią jego konstrukcję. Od wyników wyżej wymienionych badań zależeć będą dalsze kroki dotyczące inwestycji

– Szkody, jakie poniósł i nadal ponosi budynek Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 są wynikiem eksploatacji górniczej. Czynimy starania, aby od odpowiedniego podmiotu otrzymać odszkodowanie, które zostanie przeznaczone na planowaną inwestycję. Rozmowy są w toku i wierzę w pozytywne ich zakończenie – mówi Edward Lasok, prezydent miasta Mysłowice

Mieszkańcy dzielnicy Larysz od dłuższego czasu zgłaszają potrzebę budowy sali gimnastycznej, z której mogliby korzystać zarówno uczęszczające do placówki dzieci jak i wszyscy chętni, a co należy podkreślić, do dzielnicy stale napływają nowi mieszkańcy.

W projektowanym obiekcie miałoby powstać 12 oddziałów w części szkolnej, tym 8 sal lekcyjnych i 4 pracownie specjalistyczne wraz z pozostałymi niezbędnymi pomieszczeniami, m.in. sala gimnastyczna, biblioteka z czytelnią, pokój nauczycielski, gabinety, szatnie, toalety, pomieszczenia gospodarcze i administracyjne. Część przedszkolna obejmowałaby 5 oddziałów, czyli 5 sal z przeznaczeniem dla 125 dzieci, szatnie, gabinety, toalety, pomieszczenia gospodarcze i administracyjne. W części wspólnej ma powstać kuchnia z zapleczem kuchennym i dwie stołówki, winda oraz kotłownia.