Muzyka płynąca z serc dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną z całego województwa już po raz 11. wybrzmiała w Mysłowickim Ośrodku Kultury. Wszystko za sprawą Festiwalu Muzycznego „Pod kluczem”, który odbył się 26 kwietnia po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią.

Celem festiwalu jest promowanie osób niepełnosprawnych, podnoszenie w nich poczucia własnej wartości, przeciwdziałanie dyskryminacji, ale przede wszystkim zaprezentowanie ich talentów muzycznych. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Pół żartem, pół serio”, a każdy z uczestników przedstawił dwie prezentacje muzyczne: jedną poważną, a drugą żartobliwą.

– Ważne jest to, że osoby niepełnosprawne mogą się pokazać na profesjonalnej scenie. Mogą na niej przez tę chwilę w roku zaistnieć i mogą pokazać swoje talenty wszelkie muzyczne, bo to nie jest festiwal piosenki, tylko muzyczny, czyli mogą zatańczyć, mogą zinterpretować muzykę ruchem, mogą zagrać na instrumentach, mogą zaśpiewać – mówi Edyta Gryboś-Zabrzeńska, pomysłodawczyni i pedagog Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Mysłowicach.

Muzyka nie tylko dobrze wpływa na nasze samopoczucie, ale jest także świetną formą terapii.

– Muzykoterapia jest dla nich z jednej strony sposobem na spędzanie wolnego czasu, ale przede wszystkim jest to taki sposób na aktywizację ich i pobudzenie do działania. A dzisiejszy festiwal jest taką okazją do tego, żeby ich zmotywować do tej pracy – wyjaśnia Jagoda Plackowska, muzykoterapeutka na co dzień pracująca w Ośrodku Caritas Bł. Karoliny, Środowiskowym Domu Samopomocy w Mysłowicach.

Co najważniejsze, wszyscy uczestnicy mogą poczuć się wyróżnieni i docenieni, czego nierzadko brakuje im na co dzień.

– To jest dla każdego z nich wielkie przeżycie, wielka radość, coś, do czego się przygotowują bardzo długo. Niesie to ze sobą dużo emocji, oni poznają tę scenę z roku na rok coraz lepiej – mówi Marek Mróz, wieloletni konferansjer Festiwalu Muzycznego „Pod kluczem”.

Pomysłodawcami i głównymi organizatorami wydarzenia są nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Mysłowicach we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Pomocy Uczniom i Szkole „Nasze dzieci” i Mysłowickim Ośrodkiem Kultury.

Nagrody zostały przyznane następującym placówkom:

  • I miejsce: Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Bądź z nami” w Będzinie
  • II miejsce: Zespół Szkół Specjalnych im. J. Korczaka w Mysłowicach
  • III miejsce: Środowiskowy Dom Samopomocy im. Bł. Karoliny w Mysłowicach
  • specjalne wyróżnienie: Szkoła Podstawowa nr 55 Specjalna w Katowicach
  • wyróżnienie: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chrzanowie oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Radość” w Mysłowicach