Dla chcącego nic trudnego. Udowodniła to w poniedziałek Aneta Pomykało, mama autystycznego chłopca, która w ciągu kilku tygodni z pomocą życzliwych ludzi zorganizowała w Szybie Bończyk minikonferencję dotyczącą właśnie autyzmu.

– Jest to impreza w sumie taka bardziej z mojej własnej inicjatywy, nie mam fundacji, nie mam stowarzyszenia, jestem taką zwykłą mamą – tłumaczy Aneta Pomykało, pomysłodawczyni eventu „Nie jestem inny, a wyjątkowy”. – To jest mama, która ma dziecko, które właśnie jest dzisiaj z nami, ma autyzm, i po prostu to czuje całą sobą, całym sercem i postanowiła powiedzieć całemu światu, że te dzieci nie są inne – dodaje Karina Wojciechowska, gość honorowy wydarzenia.

Karina Wojciechowska, pochodząca z Mysłowic Miss Polonia ‘91 i Miss Planet ‘92, otworzyła spotkanie w Szybie Bończyk. Obecny był także m.in. europoseł Marek Plura.

– Dzisiaj żyjemy w XXI w. i potrafimy za pomocą terapii, i tej medycznej, i tej psycho-pedagogicznej, wspierać te osoby, zwłaszcza od najmłodszych lat, tak aby żyły w pełni aktywnie, w edukacji i pracy zawodowej – mówi Marek Plura, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Dzieci z autyzmem nie są inne, a wyjątkowe, głosiło hasło przewodnie imprezy. Przekonywali o tym również specjaliści z mysłowickiej poradni psychologiczno-pedagogicznej i ośrodka rehabilitacyjno-opiekuńczego, którzy wystąpili w roli prelegentów. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych. A Aneta Pomykało już zapowiada swoje kolejne przedsięwzięcie.

– Ja w niedalekich planach mam taki projekt w głowie „Integracja”, na pewno powstanie. Będzie to odwiedzanie na pewno szkół i integrowanie się z dziećmi nie tylko autystycznymi, ale ogólnie niepełnosprawnymi. Będzie to w formie zabawy, czyli takie jeżdżenie po świecie, gdzie np. wodzem Indian na rumaku będzie dziecko jeżdżące na wózku czy jakąś szamanką dziewczynka, która nie widzi – opowiada Aneta Pomykało.

Światowe Dni Świadomości Autyzmu trwały cały kwiecień, ale magistrat zapowiada, że o osobach autystycznych i niepełnosprawnych będzie pamiętał przez cały rok.

– Urząd miasta ma w planie organizację takich spotkań, uroczystości, imprez integracyjnych, tylko na początku chcemy się skupić na spotkaniu 14 maja o godz. 11 w sali sesyjnej, na które zapraszamy wszystkich rodziców dzieci autystycznych i z innymi niepełnosprawnościami – mówi Marta Ostrowska, mysłowicka pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych.

Imprezę zakończył występ Tomasza „Toma” Filipczaka, znanego z polsatowskiego „Śpiewajmy razem. All Together Now”.

Tekst: Aleksandra Olszewska