pexels.com

2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Flagi. To jedno z najmłodszych świąt państwowych – zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, celem propagowania wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Dzień Flagi jest hołdem dla jednego z najważniejszych symboli narodowych. To stosunkowo młoda tradycja, której data w Polsce została wybrana ze względu na bliskie sąsiedztwo dwóch innych okazji patriotycznych, czyli Święta Pracy, które obchodzimy 1 maja, oraz Święta Konstytucji 3 maja.

Data tego święta ma również swoje uzasadnienie w historii. 2 maja 1945 roku polscy żołnierze zawiesili biało-czerwoną flagę w Berlinie, symbolicznie kończąc epokę nazistowskiej okupacji. Jest również nawiązaniem do okresu PRL-u, kiedy to celebrowano jedynie Święto Pracy, a 2 maja był dniem obowiązkowego zdejmowania flagi, z uwagi na zakaz obchodzenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 2 maja przypada także Dzień Polonii i Polaków za granicą.

Dzień Flagi jest coraz bardziej doceniany, a jego celem jest propagowanie szacunku do symboli narodowych,

Co prawda 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, ale ze względu na to, że stanowi część długiego majowego weekendu, wiele firm i instytucji odpracowuje ten dzień w innym czasie.

Tekst: Agnieszka Maliszczak-Hanzel