Uczniowie i nauczyciele Stowarzyszenia Amadeusz uczestniczyli w międzynarodowym projekcie wyszehradzkim „Music as a Means of Understanding”, którego pierwszy etap odbył się w słowackim Veľkým Mederze. W wydarzeniu wzięły udział również szkoły muzyczne z Czech i Słowacji.
– Projekt został napisany do Funduszu Wyszehradzkiego przez Szkołę Muzyczną im. Jana Zacha pod patronatem miasta Ćelakovice. W podobnym projekcie uczestniczyliśmy w 2019 roku, który realizowała szkoła muzyczna z Węgier. Wtedy wszyscy mieliśmy pewne obawy, jednak relacje bardzo szybko się nawiązały, a kontakty trwają do dziś. Zaufaliśmy sobie jako partnerzy dbający o edukację młodych ludzi i to umożliwiło nam stworzenie kolejnego projektu muzycznego. Za nami wydarzenia w Veľkým Mederze, a już w czerwcu uczniowie spotkają się w Mysłowicach. Mamy też zaplanowanych wiele niespodzianek, które, mamy nadzieję, wzmocnią nasze kontakty – mówi Joanna Bliwert Hoderny, prezes i organizator projektu ze strony polskiej.
Od pierwszych dni uczestnikom towarzyszyła idea budowania porozumienia poprzez muzykę. Wspólne warsztaty, próby i spotkania pozwoliły rozwijać umiejętności oraz poznawać tradycje i zwyczaje innych krajów.
Kulminacyjnym punktem pobytu był wspólny koncert przygotowany przez wszystkich uczestników projektu. W wydarzeniu wzięła udział lokalna społeczność oraz burmistrzowie miast. Podczas koncertu wykonano m.in. utwór „Do re mi” Petera Tótha, współczesnego kompozytora węgierskiego pochodzenia.
W programie znalazły się zarówno utwory klasyczne, jak i popularne, w tym „Tango Un poco cabeza” oraz „Lubię wracać tam, gdzie byłem” Zbigniewa Wodeckiego. Ten drugi utwór wykonał siedmioosobowy zespół: trzy skrzypce, altówka, fortepian oraz dwie wokalistki.
W trakcie wyjazdu nie zabrakło także czasu na integrację. Jednym z elementów programu był pobyt na basenach termalnych, a także wspólne zajęcia taneczne, podczas których uczestnicy poznawali elementy kultury słowackiej i węgierskiej.
– Wyjazd uświadomił mi, jak bardzo muzyka potrafi łączyć różnych ludzi i tworzyć nowe społeczności, nawet bez wspólnego języka. Wszyscy czerpali radość ze śpiewu i tańca – mówi Paulina.
– W wyjeździe najbardziej podobał mi się wieczór w Domu Tanecznym, ponieważ świetnie się bawiłam, była ciepła atmosfera i super kapela. Pierwszy raz miałam okazję śpiewać w chórze, co było świetnym doświadczeniem i bardzo mi się spodobało. Na pewno chcę się dalej rozwijać muzycznie, bo występy innych uczestników były dla mnie inspirujące – mówi Lilka.
– Najbardziej podobało mi się wspólne muzykowanie z młodzieżą po koncercie. Zwiększyła mi się motywacja do doskonalenia swoich umiejętności gry na gitarze – mówi Antek.
– Podobała mi się organizacja i to, że nie mieliśmy czasu się nudzić. Uważam, że wspólne śpiewanie na koncercie to bardzo dobry pomysł. Wyjazd uświadomił mi, że nie należy bać się poznawać ludzi, zwłaszcza tych, którzy interesują się tym, co ja – mówi Kornelia.
Projekt po stronie polskiej został objęty honorowym patronatem przez prezydenta Mysłowic Dariusza Wójtowicza oraz marszałka województwa śląskiego Wojciecha Saługę.
































![Pijany kierowca stwarzał zagrożenie na A4. Miał prawie 2,6 promila alkoholu [fot. archiwum ITVM]](https://itvm.pl/wp-content/uploads/2025/02/policja-218x150.jpg)












