fot. UM Mysłowice

W środku lasu na granicy Brzezinki i Jaworzna stoi obelisk upamiętniający tragiczną historię sprzed lat. To miejsce na uboczu, nieco zapomniane, nieopodal ulicy Nowochrzanowskiej. Pomnik przeszedł jednak właśnie gruntowną przemianę, a jego odsłonięcie w nowej formie nastąpi już na początku maja.

Po rozpoczęciu II Wojny Światowej i zajęciu gminy Lędziny przez Niemców, 5 września 1939 r. nastąpił pogrom Polaków. Sześciu weteranów Powstań Śląskich zostało aresztowanych, załadowano ich na samochód i wywieziono nad Przemszę. Tam na wał rzeki zostali rozstrzelani i wrzuceni do wody. Po pięciu dniach ich ciała zostały wyłowione i pochowane na cmentarzach w Lędzinach oraz w Brzezince. Pomnik ku czci bojowników o wolność Śląska, którzy ponieśli męczeńską śmierć z rąk Niemców, powstał w latach 50. ubiegłego wieku. Od lat stał nieco zapomniany. To się jednak zmieniło.

Obelisk ku powstańcom: Pawłowi Spyrze, Pawłowi Janocie, Alojzemu Myszorowi, Wojciechowi Musiołowi, Augustynowi Sekule i Wilhelmowi Szumilasowi przeszedł właśnie gruntowną renowację. Jego remont w ramach zadania pn. Rewitalizacja Miejsca Pamięci, zlokalizowanego w Mysłowicach nad brzegiem Przemszy, był możliwy dzięki pozyskanym środkom w wysokości 9.800,00 zł z fundacji Orlen w ramach 6. edycji programu „Czuwamy! Pamiętamy!” Całkowity koszt zadania wyniósł 12.050,00 zł.

Miejsce zostało odnowione dzięki staraniom pracowników Zakładu Produkcyjno-Usługowego „KAM – BET” s.c. Data oficjalnego odsłonięcia została zaplanowana na 10 maja.