fot. arch. ITVM

Już po raz 10. dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami intelektualnymi i zaburzeniami ze spektrum autyzmu z różnych miast aglomeracji śląskiej zaprezentują swoje umiejętności wokalne, taneczne i ruchowe podczas Festiwalu Muzycznego „Pod kluczem”.

Ten wyjątkowy, jubileuszowy festiwal odbędzie się w Mysłowickim Ośrodku Kultury 9 maja, lecz tym razem nie przybierze formy konkursu. Organizatorzy: Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Mysłowicach oraz Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Uczniom i Szkole „Nasze dzieci” zaprosili do udziału uczniów z placówek, które tworzą festiwal niemal od początku. Zmieniając na ten wyjątkowy moment formułę wydarzenia, jego twórcy pragną podziękować szkołom za zaangażowanie, a tym samym nauczycielom za ich ogromną pracę podczas przygotowania popisów artystycznych.

Festiwal poprowadzi Marek Mróz, konferansjer, który od wielu lat wolontaryjnie wspiera środowisko osób niepełnosprawnych. W przygotowania włączą się natomiast Nadleśnictwo Katowice oraz kwiaciarnia Rosa, użyczając elementów do scenografii.

Podczas festiwalu obok niepełnosprawnych artystów zaprezentują się także zawodowi muzycy. Na koniec nie zabraknie oczywiście jubileuszowego tortu.

Tekst: Anna Patejczuk-Mróz