Najnowocześniejszy budynek wielorodzinny powstanie w Mysłowicach, na Rymerze. Mowa o tzw. demonstratorze technologii, którego budowa będzie możliwa dzięki wygranej Mysłowic w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Jednym z warunków konkursu było zgłoszenie działki położonej w strefie śródmiejskiej z dobrym dostępem do miejskiej infrastruktury. MZGK zaproponował działkę na ul. Miarki. Usytuowanie tak innowacyjnego budynku mieszkalnego ma być impulsem do rewitalizacji i odnowy zaniedbanej części miasta.
Budynek będzie wykonany w technologii prefabrykowanej 2D lub modułowej 3D. W ciągu dwóch miesięcy NCBiR wybierze zwycięski projekt. Co najważniejsze, obiekt będzie efektywny energetycznie, m.in. dzięki innowacyjnym panelom hybrydowym produkującym prąd.
– Demonstrator technologii to budynek o zerowym lub dodatnim bilansie zużycia energii, to jest jego bardzo ważna cecha. Tego typu budownictwo odpowiada tak naprawdę na wszystkie problemy związane z ochroną środowiska, ograniczeniem niskiej emisji. To jest niezmiernie ważne i jest to w pewnym sensie przyszłość budownictwa, na pewno budownictwa komunalnego – wyjaśnia Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektorka MZGK Mysłowice.
Do tego budynek będzie wyposażony w zintegrowany system zarządzania energią elektryczną, cieplną, wentylacją, klimatyzacją wodną i ściekami, kontrolowaną z poziomu smartfona.
– Przede wszystkim technologie, które tutaj zostaną zastosowane, powodują, że mówimy o rozwiązaniu absolutnie innowacyjnym, którego na dzień dzisiejszy nie ma dostępnego na rynku. Oczywiście on powiela i korzysta z wielu rozwiązań technologicznych, które już na rynku funkcjonują, natomiast przewiduje też szereg nowych, ciekawych rozwiązań, takich jak chociażby ogrzewanie z paneli hybrydowych, które nie były jeszcze stosowane – dodaje Małgorzata Książek-Grelewicz.
W demonstratorze znajdzie się 27 mieszkań, które wejdą w zasób mieszkaniowy miasta Mysłowice. Będą w nim mogły zamieszkać rodziny z dziećmi, których dochody nie pozwalają na zakup lub wynajem mieszkania na rynku komercyjnym. 15 mieszkań o minimalnej powierzchni użytkowej 45 m kw. i 12 minimum 60-metrowych będzie wykończonych „pod klucz”, wyposażonych w zabudowę kuchenną i sprzęty AGD.
Zasiedlenie demonstratora, zgodnie z wymogami NCBiR-u, będzie poprzedzone badaniami społecznymi, a także będzie wiązało się z dodatkowymi obowiązkami dla przyszłych najemców. Budynek jest bowiem elementem prac badawczo-rozwojowych i przez 3 lata będzie nadzorowany pod kątem technologicznym i społecznym.
– To będzie obiekt o dosyć skomplikowanej technologicznie strukturze, więc każdy z mieszkańców musi być przeszkolony w sposobie korzystania z tego obiektu, ale też mieszkańcy będą musieli mieć świadomość, że zużycie mediów: wody, prądu będzie bardzo mocno kontrolowane, oceniane, analizowane – tłumaczy dyrektorka MZGK.
Koszt budowy demonstratora wyniesie ponad 12 mln zł i w całości zostanie sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Miasto jest natomiast zobowiązane do uzbrojenia i zagospodarowania działki oraz zapewnienia obsługi i utrzymania budynku. Demonstrator technologii ma powstać do końca 2023 r.