Ruszył projekt „Niepełnosprawna i piękna”, który ma pokazać, jak wspaniałe i wartościowe są kobiety z niepełnosprawnościami. Za nami pierwsza sesja zdjęciowa uczestniczek z całej Polski. Kolejna już 26 maja.
Za projektem „Niepełnosprawna i piękna” stoją trzy kobiety: mysłowiczanki Aneta Skrzypek i Kasia Zaremba-Majcher oraz Marta Mróz. Aneta, znana jako Jednooka Wojowniczka, w dzieciństwie straciła oko, a teraz uczy młodzież samoakceptacji i swoją działalnością charytatywną udowadnia, że niepełnosprawność nie musi i nie powinna być ograniczeniem w realizowaniu własnych celów. Wspólnie z Martą i Kasią, znaną w naszym mieście (i nie tylko) fotografką, postanowiła zaprosić 20 kobiet z niepełnosprawnościami do wyjątkowej sesji zdjęciowej. Pierwsza z nich odbyła się 12 maja w Miejskim Domu Kultury Bogucice-Zawodzie w Katowicach. Wzięło w niej udział 12 pań z całej Polski, od Cieszyna po Szczecin, które, zanim stanęły przed obiektywem, podzieliły się ze sobą swoimi niesamowitymi historiami, których wspólnym mianownikiem była niepełnosprawność.
– Okazało się, że mamy ze sobą bardzo dużo wspólnego. Wszystkie zgodziłyśmy się, że kobiety z niepełnosprawnościami często mają problemy ze znalezieniem pracy, że rynek pracy jest dla nich jeszcze zbyt mało dostępny. Stąd też może wynikać u nas niska samoocena: nie mamy pracy, więc nie czujemy się docenione, potrzebne i wartościowe społecznie. To oczywiście jeden z czynników, ale bardzo ważny – tłumaczy Aneta Skrzypek.
Sesja ukazująca piękno kobiet z rozmaitymi niepełnosprawnościami ma być remedium na te wątpliwości. Do pomocy pro bono zgłosiło się pięć wizażystek: Karolina Szczyrba-Pisarzowska, Martyna Andrejowicz, Anna J-g, Żaneta Gościniak oraz Hanna Grzesiak.
– Makijażystki wykonały świetną robotę. Z każdej kobiety wydobyły jej piękno. W ogóle atmosfera była niesamowita. Niektóre z dziewczyn były nieśmiałe, ale jak już trochę się rozluźniły, fantastycznie pozowały do zdjęć – relacjonuje Aneta Skrzypek.
W projekt zaangażowali się również m.in. internauci, wspierając zbiórkę na ten cel, czy rodzina i przyjaciele organizatorek. Fotki zrobione przez Kasię Zarembę-Majcher już niebawem trafią do mediów społecznościowych, ale także do kalendarza, który wypuści zakładana przez Anetę fundacja Jednooka Wojowniczka. Kolejna sesja dla pań już 26 maja. W planach jest kolejna, której bohaterami będą mężczyźni z niepełnosprawnościami.