Wichury i burze, powodzie, ale i wysokie temperatury mogą powodować szkody i straty finansowe. Propozycje działań, które pozwolą lepiej przystosować miasto do zmieniających się warunków klimatycznych, były omawiane podczas warsztatów konsultacyjnych w Urzędzie Miasta. Spotkanie miało miejsce 8 maja, a doszło do niego, ponieważ Mysłowice są jednym z partnerów Ministerstwa Środowiska w projekcie „Wczujmy się w klimat”, w którym przygotowywane są Miejskie Plany Adaptacji do zmian klimatu.
Najważniejszą częścią projektu jest plan działań służących przystosowaniu miasta do zmieniających się warunków klimatycznych i obserwowanego nasilenia występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych (deszczy nawalnych, burz, powodzi), które stanowią największe zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców oraz powodują największe zniszczenia.
Mieszkańcy Mysłowic najbardziej narażeni są na skutki występowania wysokich temperatur w ciepłych porach roku, szczególnie w czasie fal upałów, gdy temperatura przekracza 30°C. Wtedy na obszarach zabudowanych (centrum miasta, osiedla) ciepło zostaje „uwięzione” na nagrzanej powierzchni budynków i nawierzchni dróg dając efekt Miejskiej Wyspy Ciepła. Intensywne opady oraz burze i silny wiatr powodują lokalne podtopienia ulic i budynków i są przyczyną poważnych szkód materialnych. Koszty ich usuwania ponosi miasto, przedsiębiorstwa oraz mieszkańcy. Ponadto problemem jest również zanieczyszczenie powietrza pyłami i występowanie smogu zimowego.
Wśród proponowanych przez specjalistów z Urzędu Miasta i ekspertów działań adaptacyjnych znalazły się przede wszystkim działania zabezpieczające miasto przed zalewaniem przez wody opadowe, m.in. modernizacja infrastruktury technicznej odprowadzania wód opadowych oraz budowa zbiorników retencyjnych, a także rozbudowa błękitno-zielonej infrastruktury, która pozwoli „zatrzymać” wodę w mieście.
– Betonowe powierzchnie stanowią zaporę dla wody, która zamiast wnikać w glebę i być pochłaniana przez zieleń, spływa bezpośrednio do kanalizacji. Marnujemy w ten sposób olbrzymie ilości wody. W upalny dzień na asfaltowych ulicach trudno jest wytrzymać, ale w cieniu drzewa czy w parku jest znacznie chłodniej. Głównym procesem powodującym takie ochłodzenie jest parowanie wody z powierzchni liści. Dlatego sadzenie drzew czy tworzenie nowych terenów zieleni w mieście spowoduje obniżenie temperatury podczas gorących i upalnych dni oraz znacznie poprawi estetykę przestrzeni miejskich – mówi Marta Fudała.
W propozycjach działań adaptacyjnych uwzględniono również termoizolację budynków mieszkalnych co nie tylko poprawi komfort termiczny mieszkańcom i zmniejszy wydatki na ogrzewanie, ale także wiąże się z ograniczeniem niskiej emisji.
– Zaproponowano również pakiet działań edukacyjnych i informacyjnych, które powinny podnieść wiedzę i świadomość mieszkańców na temat negatywnych skutków ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz niskiej emisji i sposobów jej ograniczania – podkreśla Marta Fudała.
W warsztatach udział wzięli eksperci z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, specjaliści z Urzędu Miasta oraz przedstawiciele lokalnych przedsiębiorstw i instytucji.