fot. SP13

9 maja społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 obchodziła Dzień Zdrowia połączony z Dniem Ziemi. Z tej okazji odbył się konkurs dla klas ósmych i trzecich gimnazjum „Na zdrowej Ziemi zdrowy ja”. Przy pięciu stanowiskach uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę z biologii, chemii czy fizyki.

Na pierwszym stanowisku „Witaminy dla chłopaka i dziewczyny” uczestnicy konkursu przygotowywali kanapki i wskazywali, jakie witaminy występują w wykorzystanych przez nich produktach. „Wiem, co jem” – przy tym stanowisku, korzystając z aplikacji Zdrowe zakupy, młodzi ludzie analizowali skład produktu, decydując czy włączyć go do swoich posiłków, czy lepiej wykluczyć go z domowego jadłospisu. Testy dotyczące zanieczyszczenia powietrza i kwaśnych deszczów należało rozwiązać na stanowiskach „Smogu mój wrogu” i „Kwaśna kraina”. Ostatnie zadanie „W zdrowym ciele zdrowa krew” polegało na wykonaniu dwóch pomiarów ciśnienia krwi przed i po wysiłku fizycznym oraz wskazaniu przyczyn jego zmian.

Wszyscy uczestnicy konkursu dobrze się bawili, a przy okazji przypomnieli sobie, jak duży wpływ na swoje zdrowie ma każdy z nas.

Tekst: Mariola Kowalska