W Światowym Dniu Pszczół otwarto na Promenadzie 6 uli, z których już mniej więcej za miesiąc uzyskamy prawdziwie mysłowickie miody, a to wszystko przy okazji edukacji ekologicznej najmłodszych, która jest tu celem nadrzędnym.
Szum drzew, śpiew ptaków i dźwięki owadów. W pięknych okolicznościach przyrody odbyły się w nowej pasiece pierwsze warsztaty edukacyjne dla młodzieży. Prowadzone są przez Krzysztofa Poppe z pasieki Śląskie Miody. Jak przekonuje, nowi bzyczący mieszkańcy Promenady nie są niebezpieczni, o ile nie przeszkadza się im w ich bardzo pożytecznej pracy.
– Ja się trochę bałam, ale pan nam powtarzał, że nie trzeba się bać, bo nic mi nie zrobiły, więc jeżeli nie będziecie machać rękami, to nic się nie stanie – mówi Małgosia, uczennica klasy 4a ze SP13.
Uczniowie przebrani w pszczelarskie bluzy mogli więc bez większych obaw zajrzeć do ula, a nawet wziąć na rękę pszczołę, a dokładnie trutnia, który nie żądli. Wszystko pod okiem doświadczonego pszczelarza, pochodzącego z Mysłowic, który miejskie pasieki rozsławia i stawia w wielu miejscach Śląska. Podobne powstały m.in. przy siedzibach Radia Katowice, Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Chorzowskiego Centrum Kultury czy Teatru Zagłębia.
– Albert Einstein miał kiedyś powiedzieć, że jeśli pszczoła zginie, człowiekowi zostaną 4 lata życia. Ani nie wiemy, czy powiedział to Albert Einstein, ani nie wiemy, czy to będą 4 lata, ale prawda jest taka, że mielibyśmy bardzo ubogą dietę. Musielibyśmy zrezygnować ze wszystkich owoców i warzyw, które mamy dzięki owadom zapylającym – mówi Krzysztof Poppe z pasieki Śląskie Miody.
Jak przekonuje Krzysztof Poppe, miód z pasiek miejskich nie odbiega jakością od innych miodów. Pasieki miejskie mają natomiast inne korzyści.
– Miasta są takimi wyspami ciepła. Średnio o 3 stopnie cieplej niż poza miastem, dzięki temu taki sezon pszczelarski trwa dłużej i z doświadczenia wiemy, że tego miodu w mieście pszczoły też więcej potrafią zebrać. Miód z miasta nie odbiega jakością od miodów spoza terenów miejskich. W samochodach nie stosuje się już paliw ołowiowych. Ludzie mówią: „A co ze smogiem?”. Wtedy, kiedy występuje smog, kwiaty nie kwitną, ale smog nie jest tylko problemem miast – dodaje Krzysztof Poppe.
Można więc wiele się dowiedzieć, ale i sprawdzić wiedzę w praktyce i to uczniom podobało się chyba najbardziej.
– Według mnie jedną z lepszych rzeczy, która była, było trzymanie tych plastrów miodu i patrzenie się, jak te pszczoły się poruszają, było bardzo ekscytujące. Mogę w stu procentach powiedzieć, że w tym miejscu jest ciekawie i tego na pewno na lekcjach byśmy się nie nauczyli w klasie – mówi Hania, uczennica klasy 4a ze SP 13.
Z pomocą pszczołom przychodzi też ZOMM, który od 3 lat sadzi w Mysłowicach łąki kwietne.
– Będziemy tutaj siali łąkę kwietną, z której te pszczoły będą korzystały. Ale również w całym mieście, w kilku miejscach, jest ponad 6 tys. m kw. łąk kwietnych, które od 2019 r. zostały zasiane – mówi Marcin Podsiadło, prezes ZOM Mysłowice.
Najnowsza powstała właśnie przy ul. Oświęcimskiej. Posadzono tam blisko 30 odmian polnych kwiatów. Pierwsze efekty będzie można podziwiać już w drugiej połowie czerwca. Niebawem ma być też więcej pasiek. Kolejna otwarta zostanie w najbliższych dniach na Górce Słupeckiej.
– Trzecia powstanie na jednym z prywatnych terenów. Jest to duża firma niemiecka, ale też myślimy o tym, żeby w naszym parku Zamkowym taka pasieka powstała w okolicach ul. Kołłątaja. W tym miejscu apeluję i proszę o pomoc firmy, które chciałyby włączyć się w taką akcję. Edukacyjne walory takich pasiek są niesamowite. Dzieci ze szkół, przedszkoli przychodzą tutaj. Jest to bardzo fajna forma edukacji dla dzieci – mówi Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.
„Miodowe Mysłowice” to wspólny projekt miasta i Centrum Inicjatyw Społecznych w Gliwicach. To pierwsze, ale nie ostatnie warsztaty pszczelarskie dla uczniów mysłowickich szkół. Mysłowicki miód ma być wykorzystywany m.in. do celów promocyjnych.