fot.itvm.pl

W czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, zawsze 60 dni po Wielkanocy, katolicy świętują Boże Ciało. Kolorowe procesje, którym towarzyszą dźwięki dzwonków i pieśni, a także usłane kwiatami ulice sprawiają, że nie sposób pomylić tego dnia z żadnym innym.

Mieszkańcy na ten dzień stroją okna w eucharystyczne emblematy, flagi, wstążki w żółtym, białym i niebieskim kolorze. Podczas corocznej Uroczystości Ciała i Krwi Chrystusa ulicami wszystkich parafii podążają procesje. W tym roku towarzyszyliśmy wiernym w centrum miasta, Morgach oraz w Janowie. Spojrzenie z lotu ptaka na procesje Bożego Ciała w Brzęczkowicach i Janowie podesłał nam “Hanys

Centrum:

Procesje parafian, które są publiczną manifestacją wiary, zatrzymują się kolejno przy czterech zbudowanych i ozdobionych przez parafian polowych ołtarzach. Ołtarzy jest tyle, ilu było ewangelistów. Na każdym przystanku odczytywane są fragmenty z jednej Ewangelii, a więc po kolei – Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. W procesji niesiona jest zawsze monstrancja z Najświętszym Sakramentem, której drogę dzieci na bieżąco ścielą kwiatami. Pochodowi towarzyszy też unoszący się zapach kadzidła i dźwięk dzwonków.

W Mysłowicach dzień Bożego Ciała wiąże się także z innym, corocznym wydarzeniem. Tego dnia o godzinie 15:00 w Parku Słupna rozpocznie się kolejny Rodzinny Koncert Ekumeniczny Bądź jak Jezus.

Janów:

Morgi: